W czym może Ci pomóc test owulacyjny?

Kobieca płodność to fascynujące zagadnienie, które zostało pod wieloma względami zbadane i opisane. Choć nadal pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, to zakres wiedzy na ten temat jest dużo szerszy niż kilkadziesiąt lat temu. Współczesna kobieta ma również łatwiejsze zadanie, jeśli chodzi o możliwości wyznaczania dni płodnych. Istnieją metody, które pozwalają to zrobić bardzo precyzyjnie. Jedną z nich jest test owulacyjny.

Kiedy kobieta jest płodna?

Nasze babki, jeśli były świadome zmian zachodzących w swoim ciele, mogły szukać oznak płodności,obserwując wydzieliny z pochwy, zmiany w samopoczuciu czy wyglądzie. Niektóre decydowały się na obliczenia, poprzez orientacyjne wskazanie dni płodnych, biorąc pod uwagę datę ostatniej miesiączki. Dzisiaj wiemy, że były to metody zawodne, które często skutkowały poczęciem nieplanowanego dziecka. Doczekaliśmy się nawet określenia „dziecka z kalendarzyka”.

Z czasem metody wyznaczania dni płodnych zostały udoskonalone. Coraz częściej zaczęto stosować metodę nie tylko objawową, obserwację śluzu, czy kalendarzyk, ale pomiary temperatury codziennie o tej samej godzinie przed wstaniem z łóżku. Systematyczne pomiary temperatury dokładnym termometrem mają tę zaletę, że pozwalają na wyszczególnienie dnia, kiedy rośnie temperatura i na tej podstawie stwierdzenie, kiedy dochodzi do owulacji. Metoda ta umożliwia również wyznaczenie dni niepłodnych.

Dzisiaj termometry wiele osób zastąpiło wygodniejszymi komputerami cyklu, które pozwalają rozstać się z kartą i długopisem, bo specjalnie opracowane urządzenie samodzielnie wyznaczają dni płodne i niepłodne. Według producentów i dystrybutorów, urządzenia tego typu mają wysoką skuteczność, zwłaszcza podczas wspomagania starania się o dziecko.

Czy istnieją inne metody, które pozwalają nam z większym prawdopodobieństwem wyznaczyć dni płodne? Tak, świetnie do tego celu nadaje się test owulacyjny.

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny na pierwszy rzut oka przypomina paskowy test ciążowy. Jego wykonanie jest stosunkowo proste. Wystarczy zanurzyć test w moczu do wskazanego poziomu. Test pozwala na zmierzenie hormonu luteinizującego (LH), którego organizm wydziela najwięcej w okresie owulacji i tuż przed jajeczkowaniem.

Dzięki testowi owulacji można z wysoką skutecznością określić czas największej płodności kobiety. Wykonanie go pozwala uzyskać wiedzę na temat szansy zajścia w ciążę. Jeśli kobieta stara się o dziecko od dłuższego czasu, dobrym pomysłem jest notowanie wyników uzyskiwanych po wykonaniu testu ciążowego, najlepiej z dniem i godziną badania. Pokazanie tych informacji lekarzowi czasami jest pomocne, by zdiagnozować ewentualny problem z zajściem w ciążę. Test owulacyjny jest niezbędny również u kobiet, które przygotowują się do sztucznego zapłodnienia, inseminacji.

Testy owulacyjne najczęściej wykonywane są przez kobiety planujące dziecko. Czasami jednak stosuje się je jako dodatkową metodę w wyznaczaniu dni niepłodnych, u kobiet stosujących naturalne metody planowania rodziny.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również artykuł na sosrodzice.pl – Czy test owulacyjny działa?