W Podlaskiem więcej wniosków o 500 plus niż w ubiegłym roku

ZUS od czterech miesięcy  przyjmuje  wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2023/2024. Tylko od 1 lutego do 18 maja br. rodzice i opiekunowie złożyli ich ponad 4 mln, w województwie podlaskim 114 tys. To odpowiednio o 8,3 proc. i 7,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek w maju do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli złożą go w czerwcu, to pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku.  W sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. – Gdy  wniosek złożony zostanie w lipcu, to straci świadczenie za czerwiec, a wypłata środków pojawi się na koncie dopiero do 30 września. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – dodaje rzeczniczka

Świadczenie wychowawcze przysługuje, na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wniosek o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Jest to ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronicznym udogodnieniom można starać się o środki także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.

Tylko w 2022 roku ZUS przyznał świadczenie wychowawcze na niemal 8 mln dzieci i przekazał łączną kwotę rodzicom i opiekunom w wysokości 24 mld zł. W województwie podlaskim wypłacono łącznie ponad 620 mln zł na 211 tys. dzieci.

Jak pobrać i aktywować aplikację mobilną mZUS?

Aplikacja mZUS przeznaczona jest na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.  Aby aktywować aplikację, klient musi połączyć ją ze swoim profilem na  Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE użytkownik nie będzie mógł skorzystać z aplikacji. Szczegółowe informacje jak zainstalować i połączyć aplikację z kontem PUE znajdują się na stronie https://www.zus.pl/mzus.

500 plus dla obcokrajowców

O świadczenie wychowawcze mogą ubiegać się także obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce, pod warunkiem że mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku o 500 plus muszą dołączyć dokumenty, które to potwierdzą np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500 plus przysługuje także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek o świadczenie powinni przekazać na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.

(materiał prasowy ZUS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.