Wesprzyj DZIEW/CZYNY, spotkaj się z Pomnikami Kobiet

Już 8 czerwca zapraszamy na akcję zapowiadającą 3. Dni Różnorodności Kobiet DZIEW/CZYNY – na ulicach Białegostoku pojawią się Żywe Pomniki Kobiet. Do 12 czerwca trwa zbiórka funduszy na platformie Polak Potrafi – duże DZIEW/CZYNY potrzebują wsparcia!

DZIEW/CZYNY to oddolna inicjatywa, promująca równość kobiet i mężczyzn. Tegoroczna edycja już coraz bliżej – odbędzie się 13, 14 i 15 czerwca w Białymstoku. Matronką tegorocznej edycji jest Zofia Nałkowska – wybitna pisarka i działaczka społeczna. W tym roku przypada jej 130 rocznica urodzin oraz 60 rocznica śmierci. W ramach DZIEW/CZYNÓW przygotowano wiele atrakcji dla białostoczanek i białostoczan – panel dyskusyjny o feminizmie, lunch performatywny, spotkanie  z Hanną Kirchner, biografką Zofii Nałkowskiej, warsztaty literacko-plastyczne i warsztaty empatii do zwierząt, integracyjny piknik na łące miejskiej, prowadzonej przez kolektyw Bojary Zostają Kulturalne czy grę miejską z psami.

Tymczasem już 8 czerwca zapraszamy na zapowiedź DZIEW/CZYNÓW – akcję miejską „Żywe Pomniki Kobiet”, prezentującą kobiety matronujące białostockim ulicom. W godzinach 13.00-16.00  wolontariuszki-performerki, ucharakteryzowane na bohaterki wydarzenia pojawią się w różnych zatłoczonych punktach miasta, wciągając mieszkanki i mieszkańców Białegostoku w poznawanie lokalnej herstorii. Spotkać będzie można zatem bohaterki tak znane jak Maria Konopnicka czy Irena Białówna, pojawi się oczywiście Zofia Nałkowska, jak również mniej znane postacie – takie jak Berta Szaykowska, której imię również nosi jedna z białostockich ulic. Oprócz animowania przechodniów, pomniki będą rozdawać ulotki z biogramami matronek, lokalizacją ulic noszących ich imiona oraz informacją o projekcie DZIEW/CZYNY.

Nadal trwa również  zbiórka funduszy na DZIEW/CZYNY na platformie crowdfundingowej PolakPotrafi. Zbiórka potrwa do 12 czerwca. DZIEW/CZYNY potrzebują 8500 zł, aby móc zrealizować tegoroczne wydarzenie – każda złotówka zatem jest ważna! Na wszystkich, którzy zechcą wesprzeć akcję, czekają nagrody – dziew/czyńska lemoniada i ciasteczka, bokserki marki Betty Baboo, szarpaki dla psów, pacynki DIY czy zaproszenie na dziew/czyńską kolację! Zbiórkę wspierają znane osoby – specjalny filmik nagrali m.in.  Ignacy Karpowicz, Sylwia Chutnik i Fundacja Feminoteka.

Wesprzeć DZIEW/CZYNY można tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/dziewczyny