Woda – najlepszy napój na lato dla dzieci

Latem chętnie szukamy orzeźwienia w napojach słodzonych, oranżadach, wodach gazowanych i sokach. Chętnie je podajemy również naszym dzieciom, ale czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Jak się okazuje, nie jest to najlepszy pomysł, gdyż są one mocno słodzone, niejednokrotnie zawierają dodatkowe substancje wzmacniające smak i kolor napoju, a także są nasycane dwutlenkiem węgla. Mogą wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie, a także wzmagać pragnienie. Co zatem podawać dzieciom w celu ugaszenia pragnienia? Najlepszym rozwiązaniem jest woda!

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie jest niezwykle ważne, gdyż jej niedobór może prowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie niebezpieczne u dzieci – ich organizmy są mniejsze i szybciej tracą wodę. Poziom płynów należy uzupełniać przy pomocy wody, gdyż to ona najlepiej nawadnia organizm.

Szczególnie w okresie letnim należy pilnować tego, aby dziecko piło jak najwięcej wody. Ważne jest też to, aby wychodząc na dwór z dzieckiem zawsze zabrać ze sobą butelkę wody, gdyż dziecko będące w ruchu będzie potrzebowało jej jeszcze więcej. Trzeba też pamiętać o tym, żeby dzieciom podawać małe porcje wody, ale częściej. Wypicie szybko dużej ilości wodny nie nawodni odpowiednio organizmu, a może dodatkowo wywołać wymioty, które zwiększą utratę wody.

Jaką wodę podawać dzieciom?

Dla dzieci najlepsza jest zwykła woda niegazowana, bez żadnych dodatków smakowych czy barwiących. Dlatego zaleca się podawanie dzieciom wody źródlanej, którą można nabyć w sklepach. Dzieciom można też podawać do picia wodę kranową po przegotowaniu. Innym rozwiązaniem, które pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy jest korzystanie z dzbanka filtrującego wodę kranową. Instytut Matki i Dziecka wydaje pozytywne opinie o urządzeniach, które mogą być stosowane do przygotowywania wody pitnej dla dzieci. Przykładem dzbanków z pozytywną opinią Instytutu są produkty firmy Aquaphor, których działanie opiera się o wysokiej jakości wkłady filujące MAXFOR.

Filtry pozwalają oczyścić wodę między innymi z osadów mechanicznych, chloru, metali ciężkich oraz fenoli i produktów ropopochodnych, co znacznie podnosi jakość wody oraz poprawia jej walory smakowe.