Wolant, bulle, a może krykiet? – Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Dawne gry i zabawy towarzyskie, lipiec – sierpień 2017 r.

Wakacje to taki szczególny czas, gdy chętniej i częściej korzystamy z aktywności na świeżym powietrzu. Słońce, atmosfera „pod chmurką”, ruch, towarzystwo rodziny, przyjaciół – ten pakiet jest bardzo popularną formą spędzania czasu w okresie wakacji. Ale gdzie, jak, kiedy? Niektórzy z nas wolą gotowe propozycje, dlatego też oferta Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy na czas wolny od pracy i nauki na pewno zainteresuję tę grupę osób.

W okresie lipiec – sierpień 2017 r. Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy  przygotowało ofertę pod nazwą „Dawne gry i zabawy towarzyskie” . Jest to oferta skierowana do grup zorganizowanych, liczba uczestników w takiej grupie to maksymalnie 50 osób. A co przyniesie nam udział w takiej grupie? Na pewno dobrą zabawę, ale nie tylko. Korkowa piłka z osadzonymi na niej piórkami, rakietka, siatka… Znane? Na pewno tak, bo podczas „Dawnych gier i zabaw towarzyskich” mamy okazję zagrać w wolanta.

Rozpowszechniona w drugiej połowie XVIII wieku gra sportowa polegała na odbijaniu rakietką ponad siatką korkowej piłki z przytwierdzonymi do niej piórkami. Rozgrywana zarówno na świeżym powietrzu, jak w zamkniętych pomieszczeniach gra była, co ciekawe, jedną z nielicznych gier dozwolonych dla kobiet. Dzisiaj wolanta uznaje się za poprzednika dobrze nam znanego badmintona. Oprócz zabawy na świeżym powietrzu mamy więc równocześnie naukę poprzez zabawę: o dawnych zwyczajach czy historii sportu.

W ofercie „Dawnych gier i zabaw towarzyskich” oprócz możliwości zagrania w wolanta mamy okazję zagrania także w krykieta czy bulle. Ci, którzy wolą rywalizację indywidualną mogą sprawdzić się w strzelaniu z łuku. Dla mniejszych graczy przygotowano m.in. bańki mydlane czy grę Gąska.

Dodatkową atrakcją, jaką zapewnia choroszczańskie muzeum podczas „Dawnych gier i zabaw towarzyskich” jest tworzenie portretów techniką konturową (silhouette). Warto skorzystać z wakacyjnej oferty Muzeum w Choroszczy. Przewidziany czas (90 minut na grę) może okazać się bardzo pozytywnie spędzonym popołudniem.