Wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2023

Zielone ławki na Rynku Kościuszki i zielone przystanki, program in vitro, nowa kanalizacja deszczowa, czytelnia i biblioteka, metamorfoza szkolnej auli i stołówki. Takie i inne projekty będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Zostały wybrane głosami białostoczan. Do realizacji trafi 20 projektów spośród 180 poddanych głosowaniu. W sumie poprawnie oddało swój głos prawie 80 tys. osób.

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 białostoczanie rekomendowali do realizacji 20 projektów. Wśród nich jest 9 ogólnomiejskich i 11 osiedlowych.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Budżetu Obywatelskiego zainteresowała dziesiątki tysięcy białostoczan. W tym roku liczba głosujących jest naprawdę imponująca. Dziękuję za to zaangażowanie. Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców zgłasza swoje pomysły i że okazują się one ciekawe dla tylu osób mieszkających w Białymstoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Wśród projektów ogólnomiejskich są między innymi: Zielone ławki na Rynku Kościuszki (9 465 głosów), Ratownictwo taktyczno-medyczne Bezpieczny Białystok (8 387 głosów) i Zielone pochłaniacze smogu na ekranach akustycznych (641 głosów).

W ramach projektów osiedlowych zostaną wykonane między innymi: Nowoczesna czytelnia i biblioteka ZSE miejscem edukacji, aktywizacji i integracji (7 788 głosów), Centrum Sportowe Tysiąclecia przy ZSE – III etap (7 567 głosów) i Potańcówka na Szkolnej (704 głosy).

Na Budżet Obywatelski 2023 zostało przeznaczone 12 milionów złotych. Łączny szacunkowy koszt projektów rekomendowanych do realizacji głosami mieszkańców wynosi 11 993 070 zł.

W czasie głosowania mieszkańcy Białegostoku wypełnili 88 430 kart – 40 892 w formie elektronicznej oraz 47 538 papierowych formularzy. Kart ważnych było 78 402, przy czym o nieważności głosu decydował między innymi brak potwierdzenia poprzez kliknięcie w przesłany link, złożenie więcej niż jednej karty do głosowania, głosowanie przez osoby niebędące mieszkańcami Białegostoku.

Warto wiedzieć, że Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 2013 roku. Do tej pory zrealizowano 193 pomysły białostoczan.

Szczegółowy wykaz rekomendowanych do realizacji projektów znajduje się w załączniku.

 

Opracowanie: Agnieszka Błachowska  

za: bialystok.pl