Zazdrostki – alternatywa dla firan i zasłon

Okno są ważnym elementem mieszkania – nie tylko dostarcza naturalne światło do pomieszczenia, ale również umożliwia kontakt ze światem zewnętrznym. Jest to szczególnie widoczne w kuchni, czyli w miejscu, w którym spędza się czas w rodzinnym gronie nie tylko na spożywaniu posiłków, ale również na zwykłej rozmowie. Kuchnia jest sercem każdego domu, dlatego warto zadbać o to, aby była komfortowa i przytulna.

Doskonały wygląd można osiągnąć za pomocą kilku prostych rozwiązań dekoracyjnych, spośród których należy wyróżnić dekoracje okienne w formie zazdrostek. Te niewielkie firaneczki do kuchni są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych firan i zasłon, bowiem zajmują niewiele miejsca, a przy tym są łatwe w montażu i czyszczeniu.

Zazdrostka, czyli osłona przed złym spojrzeniem

Skąd wzięła się nazwa tych krótkich zasłonek? Otóż słowo „zazdrostka” jest zdrobnieniem utworzonym od rzeczownika „zazdrość”, pozostającym w użyciu do połowy XX wieku, kiedy to na oknach wieszano delikatne materiały chroniące przed zawistnym spojrzeniami odrzuconych adoratorów i niegodziwych sąsiadów. Powieszona w połowie okna firaneczka utrudniała zaglądanie do wnętrza domu, zapewniając tym samym prywatność i dyskrecję (stąd pojawia się druga, bardziej elegancka nazwa tej samej zasłonki – dyskretka). W dzisiejszych czasach zazdrostka nie tylko chroni pomieszczenia mieszkalne przed ciekawskim wzrokiem przechodniów, ale również zapewnia oryginalny wystrój okna oraz umila czas spędzany w kuchni.

Klasyczne zazdrostki dla każdego wnętrza

Klasyczne zazdrostki są na tyle uniwersalne, że pasują do każdej kuchni, od rustykalnej, po prowansalską i nowoczesną. Zwolennicy klasycznych aranżacji, powinni wybrać biały model o gładkiej strukturze i równym zakończeniu. Będzie doskonale prezentował się wśród prostych, drewnianych ozdób, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi dekoracjami okiennymi. Bardziej wzorzysta wersja żakardowa sprawdzi się na dużych płaszczyznach, które w należyty sposób wyeksponują bogactwo wzorów i drobiazgową konstrukcję materiału. Takie materiały są idealne dla przestronnych i jasnych kuchni, pełnych rodzinnych pamiątek i ręcznie robionych bibelotów. W sposób widoczny rozjaśniają wnętrze i wprowadzają do domu odrobinę ciepła.

Jak dobrać odpowiednią wielkość zazdrostek?

Przed wyborem odpowiednich zazdrostek, należy zadać sobie pytanie o rozmiar przestrzeni, którą powinny zakrywać. Najdłuższe egzemplarze potrafią mierzyć nawet 120 cm, dlatego będą pasować na nawet na bardzo szerokie okna. Choć przyjęło się, że długość zazdrostki powinna dwukrotnie przekraczać wielkość osłanianej powierzchni, to nie można zapominać o roli wzorów w budowaniu estetyki wnętrza. Skomplikowane, barwne modele nie prezentują się najkorzystniej w wersji pofałdowanej. Co innego klasyka – proste, skromne zazdrostki wyglądają dobrze w każdej postaci.

Firanki w formie zazdrostek to tanie i uniwersalne rozwiązaniem dla każdej kuchni. Solidnie wykonane, są doskonałym tłem dla kuchennych akcesoriów i kwiatów na parapetach. Szczególne walory prezentują modele na zamówienie, które dopasowuje się do specjalnych potrzeb klienta. Różne wielkości okien, niewymiarowa szerokość lub specyficzna długość – możliwość wyboru sprawia, że zakup spełni swoje zadanie, czyli otuli przestrzeń niezwykłym czarem i magiczną, domową atmosferą.