Zbadaj piersi – akcja profilaktyczna w Medicover Białystok


fot: fotolia. Aut.: Syda Productions

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że stanowi 23% wszystkich zachorowań na raka wśród pań. Rocznie wykrywany jest u 1,5 mln kobiet na świecie, a niemal pół miliona w jego wyniku umiera. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi.

Po raz kolejny do akcji związanej z profilaktyką w zakresie odpowiednio wczesnego wykrywania tej choroby włączył się Medicover Białystok.

Jak przyznaje specjalista radiologii lek. med. Izabela Wydrycka z Medicover Białystok, pomimo wielu cennych inicjatyw związanych z upowszechnianiem wiedzy wśród kobiet na temat ryzyka zachorowania na ten rodzaj nowotworu oraz właściwej profilaktyki, poziom świadomości wciąż jest niedostateczny.

– Niejedna z nas nadal wychodzi z błędnego założenia, myśląc „mnie to nie dotyczy. Każda tylko nie ja”. To niestety nieodpowiedzialne zachowanie, bo może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Musimy pamiętać, że to może być również nasz problem– dodaje.

Warto przy tym pamiętać, że szanse na całkowite wyleczenie rosną wraz z odpowiednio wczesnym wykryciem raka. Przedstawicielka białostockiego centrum medycznego zaznacza, że odpowiednie działanie może więc uratować nam życie. – Dlatego warto wyrobić w sobie pewien zdrowy nawyk związany z systematycznym badaniem. 

Profilaktyczne badanie piersi jest zupełnie bezbolesne i trwa kilkanaście minut. Nie wymaga przy tym żadnego specjalnego przygotowania, ale zaleca się je wykonywać w pierwszej połowie cyklu, tuz po miesiączce .  Warto przy tym zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG i mammografii – o ile oczywiście były już wykonywane – informuje doktor Izabela Wydrycka.

Według zaleceń specjalistów, badanie piersi – zarówno USG jak i mammografia powinno być przeprowadzane  regularnie. Trwająca przez cały październik akcja jest skierowana do wszystkich dorosłych kobiet, bez względu na wiek.

Specjalista radiologii z Medicover Białystok przypomina jednocześnie, że bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia USG  wyczuwalna poprzez dotyk, wyraźna zmiana w piersi czy wyciek z brodawki sutkowej.

Dodatkowo, diagnostyce USG powinny poddać się również kobiety,  jeśli w ich rodzinie doszło w przeszłości do występowania raka sutka, panie po przebytej terapii hormonalnej lub w jej trakcie, a także te, u których wykryto już wcześniej łagodne zmiany w obrębie piersi.

Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego w opinii specjalisty powinny się jemu poddać nie tylko kobiety, które zaobserwowały niepokojące objawy czy też osoby z podwyższonej grupy ryzyka, ale w praktyce, powinna zdecydować się na to każda dorosła kobieta.

Na badania można zapisywać się telefonicznie – pod numerami telefonu: 500 900 950 lub 85 679 51 01, osobiście – w siedzibie Medicover Białystok na ulicy J. Waszyngtona 30/1U  lub wysyłając e-mail na adres: rejestracja.bialystok@medicover.pl, podając w nim swoje dane i numer telefonu. Badania są odpłatne.