Zbuduj sobie ogród – konstrukcja mebli z drewna

Już nasi odlegli przodkowie wykorzystywali drewno do tworzenia mebli doceniając jego wytrzymałość oraz niewątpliwy urok. Jak dzisiaj wygląda zastosowanie drewna w ogrodzie?

Najpopularniejsze meble do ogrodu z drewna

Domowi konstruktorzy decydujący się na samodzielne budowanie drewnianych mebli ogrodowych najczęściej podejmują się tworzenia:

  • stołów
  • siedzisk
  • skrzyń

Stół drewniany wydaje się być najczęściej konstruowanym samodzielnie meblem ogrodowym. W dużej mierze jest to na pewno spowodowane tym, że stosunkowo łatwo jest go zrobić. Tak naprawdę składa się on bowiem tylko z dwóch rodzajów elementów, czyli z blatu oraz nóg. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż wyjątkowo ważna jest stabilność i wytrzymałość stołu. Z tego też względu, należy wybrać odpowiednie drewno do jego konstrukcji oraz solidnie wykonać wszystkie łączenia. W przeciwnym wypadku konstrukcja nie wytrzyma większego obciążenia, ani też pierwszej lepszej wichury.

taras-kwiaty

Inne niezwykle popularne drewniane meble ogrodowe, które muszą znaleźć się przy stole to odpowiednie siedziska. Stół przy którym nie można usiąść traci przecież rację bytu. Dlatego też, osoby decydujące się na samodzielne urządzenie ogrodu konstruują oprócz stołów również krzesła i ławy. Te pierwsze zwykle są wygodniejsze, gdyż zawsze posiadają oparcia, a w przypadku ław nie jest to normą. Jednakże, konstrukcja krzeseł zdaje się być nieco bardziej skomplikowana, a na pewno wymaga większego nakładu pracy. Rzecz w tym, że połączenie wszystkich elementów krzesła tak, aby było ono wytrzymałe wymaga doświadczenia, którego często brakuje samodzielnym konstruktorom.

Zbudowanie ławy jest o wiele prostsze, jednak również wymaga skupienia i poświęcenia tej czynności dużej ilości uwagi. bez tego jednak, żadne drewniane meble ogrodowe nie mogą zostać dobrze zrobione. Ława musi być przede wszystkim dopasowana do stołu pod względem wysokości. Dlatego też, warto dokładnie określić oczekiwaną wysokość zarówno ławy jak i stołu przed rozpoczęciem pracy. Osiągniecie pożądanych rozmiarów wymaga bowiem odpowiedniego przycięcia drewna.

Oprócz siedzisk niezbędnych przy stole w ogrodzie bardzo pożądane są również ławki wolnostojące. Rzecz jasna, również można je zrobić samodzielnie, szczególnie, że nie są to trudne do zrobienia meble do ogrodu z drewna. Istnieje błędne przekonanie, że z samych materiałów drewnianych, bez dodatku elementów metalowych nie da się stworzyć eleganckiej i solidnej ławki. Jest to jednak mit niewiele mający wspólnego z prawdą.

meble-ogrod

Innym popularnym meblem ogrodowym z drewna jest skrzynia. Również należy ona do łatwych w montażu, a jednocześnie niezwykle przydatnych konstrukcji. W ogrodzie, drewniane meble ogrodowe takie jak skrzynie mogą posłużyć na przykład do przechowywania narzędzi ogrodowych czy tez przyrządów do grilla.

Materiały na meble do ogrodu z drewna

Istnieją setki drzew, z których pozyskuje się drewno. Nie każde drewno jednak nadaje się do konstruowania mebli. W Polsce korzysta się przede wszystkim z kilku krajowych materiałów oraz z nielicznych drewien sprowadzanych z zagranicy.

altana

Polskie drewno na meble

  • Jednym z najpopularniejszych drzew rosnących w Polsce z którego pozyskuje się materiał na drewniane meble ogrodowe jest buk. Pierwszą zaletą tego drewna jest na pewno jego bardzo duża dostępność. Ponadto, jest to bardzo mocny i łatwy do obrobienia materiał niesprawiający kłopotów nawet amatorom. Niewątpliwie, wybór buku do konstrukcji mebli do ogrodu z drewna jest jednym z najlepszych możliwych.
  • Drewno dębowe to kolejne z najczęściej wybieranych przez Polaków. Warto zauważyć, że jest wiele rodzajów dębów, także są również przeróżne typy drewna dębowego. Wszystkie jednak łączą dwie cechy jakimi są wytrzymałość i twardość. Najczęściej materiał ten wykorzystywany jest do robienia stołów, gdyż zapewnia on im pełną stabilność, o ile tylko poszczególne elementy są prawidłowo złączone. Podczas konstrukcji stołu nie trzeba wykonywać zbyt zaawansowanej obróbki drewna, co jest niezwykle ważne w przypadku drewna dębowego, które nie jest raczej łatwe do obrobienia.
  • Trzecim z popularnych polskich drewien jest to pozyskiwane z jesionu. Podobnie jak w przypadku poprzedników cechuje je wytrzymałość. Jednakże, jeśli chodzi o drewniane meble ogrodowe, mniej chętnie jest ono wybierane do ich konstrukcji, gdyż zdecydowanie najciężej się je obrabia. Tym co zachęca do skorzystania z drewna jesionowego jest natomiast z pewnością jego ciekawy wygląd i atrakcyjna barwa.

W Polsce bardzo duża jest dostępność do drewna z drzew iglastych. Niestety, nie jest ono zbyt dobre do tego, aby konstruować z niego drewniane meble ogrodowe. Materiał otrzymywany ze świerku czy z sosny nie jest zbyt wytrzymały, dlatego też, meble do ogrodu z drewna pochodzącego z drzew iglastych po prostu byłyby mało solidne.

hamak

Gatunki drewna egzotycznego

Oprócz drewna pozyskiwanego z drzew rosnących naturalnie na terenie kraju w polskich ogrodach można spotkać również drewniane meble ogrodowe z bardziej egzotycznych materiałów. Poniżej kilka najczęściej wykorzystywanych drewien pochodzących z odległych rejonów świata wykorzystywanych do tworzenia drewnianych mebli do ogrodu.

  • Ciekawym drewnem egzotycznym jest niewątpliwie teak. Materiał ten pochodzi z drzew naturalnie rosnących w lasach tropikalnych. Pomimo egzotycznego pochodzenia jest to drewno relatywnie łatwo dostępne, gdyż już dawno zyskało popularność w krajach europejskich. Wynika ona przede wszystkim z jego zadowalających właściwości dotyczących wytrzymałości czy podatności na obróbkę. Ważną cechą praktycznego drewna jest również odporność na wodę. Nie do przecenienia jest rzecz jasna również jego nieprzeciętna uroda.
  • Interesującym drewnem o oryginalnej barwie jest też palisander. Z pochodzącego z Ameryki Południowej drzewa pozyskać można między innymi drewno o zielonym lub nawet fioletowym odcieniu.
  • Na uwagę zasługują z pewnością również amerykańskie odmiany drzew rosnących w Polsce. Przede wszystkim chodzi tu o amerykańskie dęby białe i czerwone jak również o jesion. Odmiany tych drzew rodem z za oceanu pod względem właściwości nie różnią się jednak praktycznie od polskich dębów czy jesionów.
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe