Dyskomfort podczas stosunku. Czy żel nawilżający do pochwy pomoże?

Współżycie między partnerami jest zazwyczaj czynnością przyjemną, odprężającą i redukującą napięcie. Jednakże czasami zdarza się, że ból występujący podczas seksu utrudnia czerpanie z niego tego, co najlepsze, a sam akt staje się „przykrym obowiązkiem”. Dyskomfort pojawia się często ze względu na otarcia powstające na narządach, któregoś z partnerów (głównie kobiecych). Aby zapobiec takim kłopotom powstały żele nawilżające pomagające w uzyskaniu większej satysfakcji podczas intymnych chwil z partnerem. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie produkty są dostępne na rynku i w jaki sposób powinno się ich używać – przeczytaj tekst.

Czym spowodowane są uszkodzenia pochwy?

Otarcia pochwy spowodowane stosunkiem mogą być wynikiem oddziaływania różnego rodzaju czynników. Jednym z nich jest zbyt krótka gra wstępna przed współżyciem, która nie pozwala kobiecemu organizmowi przystosować się do zbliżającego się seksu. Druga kwestia to zbyt mała ilość śluzu wydzielana przez kobiece narządy rozrodcze, niezależnie od tego jak długo organizm jest przygotowywany do stosunku. Często zbyt mała ilość śluzu wynika z problemów hormonalnych (z estrogenami). Trzecia kwestia to zbyt intensywny seks.

Ból podczas stosunku to nie jedyny problem…

Dyskomfort podczas współżycia, związany z ocieraniem się o siebie części ciała partnerów,  nie jest jednym problem. Może on spowodować szereg późniejszych, nieprzyjemnych konsekwencji (fizycznych i psychicznych), takich jak:

  • Złe samopoczucie
  • Ból
  • Pieczenie
  • Swędzenie
  • Izolacja od partnera, a co za tym idzie pogorszenie relacji
  • Niechęć do seksu

Jak radzić sobie z częstymi problemami intymnymi?

Z problemami tego typu radzić sobie można na wiele różnych sposobów. Poniżej znajdziesz trzy najbardziej popularne.

Kąpiel w ciepłej wodzie

W momencie kiedy otarcia już się pojawią, można zdecydować się na wzięcie długiej kąpieli w ciepłej wodzie i oczyszczenie okolic intymnych delikatnym żelem do higieny tych okolic. Pozwoli to ukoić podrażnienia, a przy okazji kąpiel zadziała relaksująco. Warto jednak pamiętać, że żele intymne nawilżające, służące do mycia miejsc delikatnych, powinny być dobierane bardzo ostrożnie, gdyż nieodpowiednie mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego i pogorszyć objawy.

Zmiana bielizny

Koronkowe stringi lub zbyt ciasne figi nie są najlepszym wyjściem przy problemach tego typu. Warto mieć na uwadze, że taka bielizna równie często powoduje otarcia bądź podrażnienia delikatnej skóry okolic intymnych. W takim wypadku warto zainwestować w przewiewną bieliznę bawełnianą.

Żel do masażu intymnego lub inny lubrykant hipoalergiczny

Żel nawilżający do pochwy jest dobrym pomysłem, szczególnie dla Pań z problemem niedoboru śluzu. Działa on jak naturalna ochrona dla pochwy, która zabezpiecza przed uszkodzeniami wynikającymi z pocierania. Dodatkowo żele nawilżające intymne przeznaczone do użytku podczas stosunku występują w wielu rodzajach, różniących się między sobą konsystencją, kolorem i zapachem. Ze względu na mnogość możliwości wyboru, mogą okazać się one nie tylko remedium na otarcia, ale także ciekawym urozmaiceniem życia seksualnego.

Jeśli zauważasz częste otarcia – skonsultuj się ze specjalistą!

Pamiętaj jednak, że często pojawiające się podrażnienia czy uszkodzenia naskórka w okolicach intymnych nie powinny być bagatelizowane. Mogą one świadczyć o różnego rodzaju problemach zdrowotnych, np. natury hormonalnej. Dolegliwości tego typu warto jest skonsultować z lekarzem, który na początku zdiagnozuje przyczynę powstawania dyskomfortu, a następnie zaleci takie środki zaradcze, które będą najbardziej korzystne podczas zwalczania konkretnego problemu.