DZIEW/CZYNY 2016

Przed nami 5. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny, które co roku, w marcu odbywają się w Białymstoku. W tym roku odbędą się w sobotę 5 marca. W planach wydarzeń m.in. spacer śladami Nory Ney , który poprowadzi historyczka Jolanta Szczygieł-Rogowska, pokaz niemego filmu “Zew morza” z 1927 roku,  gra escape room oraz impreza taneczna. “Szparkiet w spodniach”.

Tegoroczną matroną Dziew/czynów będzie wychowana w Białegostoku, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney. To ważną dla historii miasta, a także dla historii kobiet postać. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Nory Ney.

Aby upamiętnić jej postać , organizatorki akcji DZIEW/CZYNY  chcą wystąpić do władz miasta by Nora Ney została matronką jednej z ulic w Białymstoku. Głównym punktem tegorocznych Dziew/czynów będzie zbieranie podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą, aby nazwać ulicę imieniem Nory Ney. Podpisy będą zbierane przez cały marzec.

Program wydarzenia 5 marca:
12:00 – spacer śladami Nory Ney po Białymstoku
oprowadzi historyczka Jolanta Szczygieł-Rogowska
miejsce: plac przy pomniku Ludwika Zamenhofa (ul. Białówny)

15:00 – pokaz niemego filmu „Zew morza” z 1927 roku
miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

18:00, 19:00, 20:00 – gra escape room oparta na życiu Nory Ney
miejsce: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Świętojańska 22
zapisy: dziewczynska.poczta@gmail.com
wstęp: 5 zł, jedna runda – 5 osób

wieczorem „Szparkiet w spodniach” bo Nora lansowała modę na noszenie spodni.
miejsce: Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

Krótki życiorys Nory Ney (za www.herstorie.pl )

Nora Ney, a właściwie Sonia Nejman, urodziła się w 1906 roku w niewielkiej wsi Sielachowskie położonej niedaleko Białegostoku. Przed I wojną światową emigruje z rodziną do Baku w Azerbejdżanie, do kraju wraca po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej.  W 1921 roku rozpoczyna w Białymstoku naukę w prywatnym gimnazjum Druskina. Po zdaniu matury w 1925 roku, rozpoczyna naukę w warszawskim Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego. W warszawie rozpoczyna swoją karierę aktorską, gra w filmach, występuje w kabarecie. Okrzyknięta zostaje “Królową Polskiego Ekranu”. Do Białegostoku przyjeżdża na premiery filmów. Karierę przerywa po narodzinach córki Joanny w 1935 roku i nigdy już nie wróci do wielkich ról. Po wybuchu II wojny światowej ucieka z córką do ZSRR, a po wojnie wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych.  Do kraju już nigdy nie powróci. Praca w amerykańskich filmach jest nieosiągalna, barierą okazała się nieznajomość języka. Propozycję pracy w Teatrze Żydowskim Idy Kamińskiej musi odrzucić, ponieważ nie zna języka jidysz. Zajmuje się m.in. archiwizowaniem dokumentów w firmach, opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Zmarła w 2003 roku w Kalifornii, miała wówczas 97 lat.

 

Krótko o Dziew/czynach:
Dziew/czyny powstały jako wydarzenie z okazji Dnia Kobiet. To oddolna inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet i mężczyzn mieszkających i działających w Białymstoku. Przedsięwzięcie propaguje współpracę białostoczanek w ramach kolektywnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym oraz koncentruje się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.
Dziew/czyny to projekt białostockiego Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12