Inteligentny dom

Inteligentny dom to budynek, który posiada nowoczesne rozwiązania technologiczne. Zwiększają one bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Inteligentny budynek posiada system czujników oraz zintegrowany system zarządzania. Dzięki informacjom, które pochodzą z różnych elementów systemów, budynek reaguje na zmiany środowiska z zewnątrz i wewnątrz.

Dom inteligentny to budynek, który posiada zintegrowane instalacje sterujące urządzeniami domowymi. Główną zaletą inteligentnego domu jest energooszczędność w jego użytkowaniu. Mając taką technologię  możemy liczyć na:

– obniżenie kosztów użytkowania budynku,

– zwiększenie poczucia bezpieczeństwa,

– możemy dostosować system automatyki do naszych indywidualnych potrzeb.

Inteligentne domy nie są kosztowane w utrzymaniu. Instalacja inteligentna przede wszystkim zmniejsza zużycie energii elektrycznej i gazu. System inteligentny zgasi za nas światło, po stwierdzeniu, że w pomieszczeniu nikogo nie ma. Po otwarciu okna wyłączy wentylację i klimatyzację, a na czas snu obniży temperaturę w pomieszczeniu.

Dzięki zintegrowanemu systemowi, możemy także polepszyć działanie poszczególnych instalacji w domu. W układ domu inteligentnego możemy włączyć:

– instalację centralnego ogrzewania,

– podgrzewanie ciepłej wody,

– wentylację,

– klimatyzację,

– instalację paneli solarnych i fotowoltaicznych,

– ogrzewanie podłogowe,

– instalację elektryczną,

– instalację alarmową,

– system kina domowego,

– system żaluzji.

Wszystko możemy dostosować do naszych potrzeb. Możemy sterować ogrzewaniem, które zaprogramujemy według dnia i nocy. Możemy ustawić temperaturę różną w każdym pomieszczeniu, tak by dostosować ją do danego domownika. Również możemy sobie ustawić, że światło włącza się tutaj gdzie jesteśmy, a wyłączać się będzie pod naszą nieobecność.

Pracą całego systemu steruje komputer. Do niego płyną sygnały z różnych czujników rozmieszczonych w domu i w ogrodzie. Jeżeli następuje jakaś zmiana to dociera ona automatycznie do danego podsystemu. Wtedy wszystkie podsystemy uwzględniają ją i bezzwłocznie reagują. Przykładowo, jeżeli po zarejestrowaniu ruchu na zewnątrz budynku podczas nieobecności właścicieli, system wysyła informację do biura ochrony obiektu, a także wykonuje na miejscu ciąg działań zaradczych np. zapala oświetlenie w domu i w ogrodzie, blokuje drzwi.

Podstawową funkcją inteligentnego domu jest system instalacji grzewczej i elektrycznej. Zazwyczaj obejmuje on także instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną oraz bezpieczeństwo domu. Poza tym możliwe, by system rozbudować jeszcze na: ogrzewanie, wentylację, klimatyzację – system może sterować temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniach. Także możemy zaprogramować oświetlenie – lampy zdalnie zapalają się lub gasną, świecą jaśniej lub przyciemnionym światłem, dzięki czujnikom ruchu i czujnikom natężenia światła. System inteligentny integruje się również z instalacją alarmową. Dzięki temu będziemy czuć się bezpieczniej. Będą nas strzec czujniki ruchu, dymu, czadu, gazu – również usypiającego.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl