IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Już jutro, 3 grudnia, startuje podlaskie święto filmu krótkometrażowego- Festiwal Żubroffka! Wydarzenie odbywa się już po raz dziewiąty. W jego programie znajdziecie ponad 200 filmów z całego świata. Zdobywca Grand Prix Festiwalu otrzyma w nagrodę 2.000 euro oraz kontrakt z międzynarodową platformą ShortsTV na światową dystrybucję swojego filmu!

W ubiegłym roku Festiwal odwiedziło blisko 5000 widzów i ponad 150 gości z Polski i zagranicy. ŻUBROFFKA trafiła też na listę najciekawszych krótkometrażowych festiwali filmowych na świecie prestiżowego magazynu kinowego „World of Shorts”. W opinii tego magazynu białostocki Festiwal to wyjątkowa i energetyczna impreza, na którą warto, a nawet należy zgłosić swój film i na której po prostu nie wypada nie być!

Festiwal to przede wszystkim konkursy filmowe (jest ich sześć), w których filmy ocenia międzynarodowe jury. Nowością będzie w tym roku konkurs KIDS, podczas którego filmy dla dzieci ocenią same dzieci!

W ramach Festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmowe produkcje, obiecujące filmowe talenty oraz mało znane kinematografie narodowe. Podczas specjalnych nocnych pokazów organizatorzy pokażą cieszące się popularnością midnight shorts – współczesne filmy inspirowane kinem kultowym, a także animowane dokumenty.

Bardzo ciekawie zapowiada się też zestaw krótkometrażówek, w których za pośrednictwem tańca opowiadane będą skomplikowane relacje międzyludzkie, sekcja „Kobieta wschodu” oraz bawarskie i hiszpańskie śniadania filmowe.

Gratką festiwalu będą także specjalne pokazy na stadionie miejskim (!) gdzie wyświetlone zostaną filmy prezentowane podczas mundialu w Brazylii!

Ponadto podczas ŻUBROFFKI będzie też można zobaczyć specjalnie wyselekcjonowane zestawy krótkich filmów m. in. z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji.

Zadbano również o oprawę muzyczną. Podczas otwarcia, do krótkich komedii Bustera Keatona zagra na żywo DJ QBERT, legendarny amerykański didżej, uhonorowany tytułem „Grand Master of the Hip-Hop Culture”! Z kolei wręczenie nagród i zamknięcie naszej imprezy uświetni występ muzycznego projektu Doroty Masłowskiej – MISTER D. Z kolei podczas wieczorów klubowych, o gorącą atmosferę zadba m.in. jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli współczesnej sceny hip-hopowej – brytyjski zespół YOUNG FATHERS.

Jak co roku przygotowano również warsztaty dla „młodych” twórców. Tym razem, kanadyjski animator Jeff Chiba Stearns zaproponuje uczestnikom podróż do świata przyborów biurowych i możliwość animacji własnej historii za pomocą zwykłych żółtych karteczek. Dla emerytów warsztaty filmowe poprowadzi reżyser filmowy, fotograf i podróżnik Marcin Filipowicz. Podczas Festiwalu odbędą się również warsztaty dziennikarskie Michaela Pattisona (brytyjskiego pisarza i krytyka filmowego, którego teksty były publikowane w „Sight & Sound”, „The Guardian”, „Film Comment”, „Little White Lies”, „Fandor”). W ramach ŻUBROFFKI przewidzieliśmy także panele dyskusyjne i spotkania branżowe.

Więcej: www.zubroffka.pl

Źródło: materiały organizatora

 

Data: 3-7 grudnia 2014

Miejsce: Kino Forum, Białystok, ul. Legionowa 6./ Arsenał Elektorownia