Jak dbać o ogród zimą?

Mogłoby się wydawać, że zima dla ogrodnika to czas bezczynności. Nic bardziej mylnego. Choć rośliny wypoczywają, to w zimie należy wykonywać szereg czynności, które przygotują ogród na nadejście wiosny.

Zima to czas, kiedy możemy się spokojnie zastanowić jakie rośliny chcielibyśmy posadzić w naszym ogrodzie. Możemy zaplanować aranżacje roślinności, przesadzenie roślin już rosnących czy zaprojektowanie rabat. Szczególną dbałością o ogród musimy się wykazać, kiedy pada śnieg. Intensywne opady mogą trwale zniekształcić lub nawet połamać gałęzie roślin. Dlatego warto śledzić prognozy i w przypadku nadchodzących opadów śniegu obwiązać rośliny sznurkiem lub otrzepywać z nich śnieg za pomocą miotły, lub lekkich grabi. Szczególnie narażone są kolumnowe krzewy iglaste.

Zabezpieczyć przed mrozem!

Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się krzewy róż, to musimy sprawdzić, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Kiedy w naszym ogrodzie pojawią się lodowe skorupy, to należ je natychmiast rozbić, w innym przypadku mogą one zniszczyć roślinność, która znajduję się pod nimi. Z krzewów ozdobnych, możemy już w zimie robić sadzonki. Dotyczy to zwłaszcza derenia, forsycji, irgi, ligustru, śnieguliczki i tamaryszku. Jest to tym wygodniejsze, że do marca można je przechowywać w lodówce owinięte w folię spożywczą. Oczywiście musimy też kontrolować wszelkie osłony pod kątem ich kondycji i tego, czy nie dobrały się do nich zwierzęta. Pnie powinny być osłonięte do wysokości osiemdziesięciu centymetrów. Pamiętajmy też o dokarmianiu ptaków. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym czeka na nie jedzenie, gdy go zabraknie, mogą zginąć z głodu. Ziarnojadom, czyli ziębom, gilom, sikorkom, wróblom można nasypać otrąb, nasion słonecznika, maku, lnu, powiesić kawałki niesolonej słoniny. Miękkojady, czyli rudziki, strzyżyki, drozdy odżywiają się głównie owadami, robakami, ślimakami.

Bezmroźne dni

Jeśli zima jest stosunkowo łagodna lub występują podczas jej trwania kilkunastodniowe okresy bez mrozu, to możemy wrzucić na grządkę warzywną kompost. Możemy też wybielić pnie drzew owocowych i ewentualnie ich większe konary. Możemy też w bezmroźne dni przywiać krzewy owocowe i drzewa. Dobrze to zrobi zwłaszcza porzeczkom, agrestowi, jabłoniom, gruszą i śliwom. W dni, kiedy jest temperatura dodatnia, a jednocześnie nie występują opady deszczu, warto podlać zimozielone krzewy oraz iglaki. Warto też zaobserwować, w których miejscach w ogrodzie najszybciej topnieje śnieg. Jeśli zasadzimy tam następnej jesieni cebulki wiosennych kwiatów, staną się pierwszymi zwiastunami wiosny. Ostatecznie to także w zimie możemy przeprowadzić próby kiełkowania nasion, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu wiosną. Wystarczy, że na wilgotnej ligninie, umieścimy około trzydziestu nasion. Przykryjemy je papierem i zapewnimy wilgotne podłoże i dodatnią temperaturę. Po kilku dniach będziemy wiedzieli, czy nasiona, które posiadamy, do czegokolwiek się jeszcze nadają. Jeżeli nie wykiełkuje nawet połowa, to znak, że będziemy zmuszeni przed sezonem wiosenno – letnim zakupić nową porcję nasion i pomyśleć nad właściwszym ich przechowywaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl