Jak jest zima to nie musi być zimno

Mróz trzaska pod butami. Temperatura na termometrach z dnia na dzień niższa. Brrrr. Mimo, że przy gruncie -20 w gruncie rzeczy daleko jeszcze do takich zim, kiedy ze 25 lat temu razem z rodzicami jeździłam do Krynicy Górskiej. Wtedy temperatura leciała do minus 30 stC, a my lecieliśmy na narty. W stołówce serwowano m.in. zupę mleczną, której szczerze nienawidziłam, z prostego powodu: miała mnóstwo kożuchów. Bleee. I tak mi zostało. Sporadycznie sięgam po mleko jeżeli chodzi o moją własną osobista dietę. Może niesłusznie. Są jednak takie rozgrzewające przysmaki, których bez mleka sobie nie wyobrażam. W sam raz na zimno. Na zimno, gorąco zachęcam do przygotowania i skonsumowania.

Klasyczna owsianka

Składniki: 170ml płatków owsianych górskich nie błyskawicznych, 340ml mleka (do owsianki używam mleka bez laktozy, jest słodsze i delikatniejsze od tradycyjnego), szczypta soli, opcjonalnie łyżeczka oleju kokosowego

Extrasy: jakie dusza zapragnie. Latem lubię świeże owoce, zimą zdecydowanie karmelizowane. Dodatkowo syrop klonowy, z agawy lub miód plus bakalie, prażone orzechy, czekolada.

Robota: Do garnka wsypać płatki, wlać mleko, dodać sól. Owsiankę gotuję na dwa sposoby. Pierwszy sposób na owsiankę bardziej kremową: garnek z płatkami i mlekiem wstawiam na 10 min do gotowania od czasu do czasu mieszając. Drugi sposób: wyłączam owsiankę tuż po zagotowaniu i pod przykryciem zostawiam jeszcze na 5 minut. Przygotowana drugim sposobem jest bardziej płynna. Olej kokosowy dodaję do owsianki po jej ugotowaniu. Podaję z ulubionymi dodatkami.

Omlet na wytrawnie

Składniki: 2 duże plastry boczku, 1 ząbek czosnku w łupinie, dwa plastry cebuli, 5 plastrów pomidora, 3 jaja, 1 łyżka mleka, 1 łyżka mąki, świeża bazylia, pieprz i sól do smaku

Robota: Na rozgrzaną patelnię wrzucić pocięty boczek i rozgnieciony czosnek w łupinie. Chwilę podsmażyć, dodać cebulę. Gdy cebula się zeszkli, wrzucić na patelnię pomidor i wyjąć czosnek. W tym czasie w oddzielnej misce wymieszać rózgą jaja z mlekiem, mąką, solą i pieprzem. Pomidory przełożyć na drugą stronę, wrzucić liście bazylii i zeszklić. Zalać zmiksowanymi jajami. Zmniejszyć ogień pod patelnią i dusić omlet pod przykrywką, aż jaja się zetną od góry.

Pulchne placki

Składniki: 127ml mąki pszennej, ¾ łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 1 łyżka domowego cukru waniliowego (nie wanilinowego), 1 jajo (oddzielnie białko i żółtko), ¼ szklanki oleju roślinnego, 85ml mleka

Robota: Wymieszać żółtko, olej roślinny i mleko. Dosypać pozostałe suche składniki: przesianą mąkę, proszek do pieczenia i cukier. Wymieszać rózgą. Ubić białko z odrobiną soli na sztywno. Wymieszać delikatnie z gotowym ciastem. Smażyć na złoto z obu stron na rozgrzanym oleju.

Smażę je z owocami lub podaję z karmelizowanymi owocami, syropem klonowym lub pudrem.

Żeby nie było nudno: alternatywnie smażę umoczone w plackowym cieście grube plastry obranego i wydrążonego jabłka lub wlewam ciasto do gofrownicy i wypiekam na złoto.

Domowy budyń waniliowy

Składniki: 500ml mleka, 2 laski wanilii, 3 żółtka, 7 łyżek cukru trzcinowego, 4 łyżki mąki pszennej

Robota: Zagotować mleko z rozciętymi laskami wanilii. Żółtka ubić z cukrem do białości, dodawać po łyżce mąki, cały czas ubijać. Powoli dolać mleko. Przelać masę do garnka i zagotować, cały czas mieszać, nie zahaczając o dno. Uwaga, łatwo przypalić. Podaję gorący z wiśniami z kompotu.

Prawdziwa gorąca czekolada

Składniki: 150g mlecznej czekolady, 250ml mleka, 165ml śmietany 30%, pół kory cynamonu, pół łyżeczki mąki ziemniaczanej, 1 łyżka zimnej wody

Robota: Do garnka o grubym dnie wlać mleko, śmietankę i dodać połamaną czekoladę. Mieszać do rozpuszczeni. Dodać cynamon. Zagotować. Dodać wymieszaną w zimnej wodzie mąkę ziemniaczaną. Wymieszać i podgrzewać do zgęstnienia.

Podawać z ulubionymi przyprawami, np. z odrobiną chilli lub pieprzu.

Kakao na spienionym mleku

Składniki: pół łyżeczki naturalnego kakao, 1 łyżeczka cukru, 300ml mleka

Robota: Do szklanki 330ml wsypać kakao i cukier. Spienić mleko i przelać do szklanki (bez piany). Jeżeli mleko spieniamy przy pomocy dyszy ekspresu, podgrzeje się podczas spieniania, jeżeli mamy w posiadaniu domowy ręczny spieniacz, należy mleko uprzednio podgrzać. Następnie mieszamy do rozpuszczenia kakao i cukru. Na wierzch nakładamy pozostałą pianę. Dodatki: pokruszona beza, krówki, pianki marshmallows

Nasz Ekspert

www: www.domowewyroby.com.pl
Założycielka bloga kulinarnego Domowe Wyroby nie psują wątroby. Współwłaścicielka studia kulinarnego Zmokła Kura. Od 5 lat prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci. Jest pomysłodawcą Akademii Kulinarnej Zmokłej Kury, z której w świat wyszły setki przeszkolonych młodych kucharzy. Redaktor naczelna pierwszego regionalnego magazynu kulinarnego “Specjalność Zakładu”. Jej ulubione składniki: rabarbar, czekolada, masło, świeże drożdże, zioła. Mama dwóch córek.