Jak rozwija się dziecko w I trymestrze ciąży?

I trymestr to okres od poczęcia do 13 tygodnia ciąży. Stan kobiety nie jest jeszcze widoczny, jednak organizm mocno odczuwa nową sytuację, z która przyjdzie mu się zmierzyć. Pierwsze tygodnie ciąży to czas, w którym rozwijające się dziecko jest bardzo delikatne i należy chronić je przed czynnikami mogącymi zaburzać jego rozwój. W pierwszych dniach po zapłodnieniu zygota przesuwa się do jamy macicy i zagnieżdża w jej ścianie. W rozwoju płodu można wyróżnić okres zarodkowy od 6-8 dnia po zapłodnieniu do 9 tygodnia, czyli od momentu zagnieżdżenia po zakończenie procesu tworzenia się narządów.

W tym czasie jeszcze nie widać podobieństwa zarodka do człowieka. Od 9 tygodnia ciąży do końca jej trwania wyróżnia się okres płodowy. Następuje rozwój narządów wewnętrznych dziecka, jego przyrost wagi, wykształcenie się wyglądu małego człowieka. Będzie to czas bardzo intensywnego wzrostu, który ulegnie zahamowaniu dopiero około 8 miesiąca ciąży.

Rozwój dziecka w pierwszym trymestrze ciąży ma gwałtowny przebieg. Już w 5 tygodniu wykształca się kręgosłup i układ nerwowy. Niedługo potem serce zaczyna pompować krew i jest widoczne podczas badania USG. W 7 tygodniu pojawiają się zawiązki kończyn górnych, a następnie nóg. Powstają wątroba oraz nerki, mimo iż na tym etapie ciąży jeszcze nie pełnią swojej funkcji. W 8 tygodniu intensywnie rozwija się mózg, powstaje ucho środkowe, można zaobserwować nawet usta zarodka. Tydzień później u zarodka kształtują się narządy płciowe, chociaż jest jeszcze za wcześnie, by można było je odróżnić podczas badania USG. W 10 tygodniu ciąży wyodrębniają się palce dziecka, rośnie wątroba, rozwijają się jelita. W 11 i 12 tygodniu ciąży powstają paznokcie i włosy, a dziecko powoli zaczyna reagować na różnego rodzaju bodźce. Jest również w ciągłym ruchu, chociaż przyszła mama jeszcze tego nie odczuwa.

Czego powinna unikać kobieta w I trymestrze ciąży?

I trymestr ciąży wymaga od kobiety szczególnej ostrożności, dbania o swoją dietę oraz styl życia. Lekarze zalecają, by w tym okresie unikać stresu, zdenerwowania czy ciężkiej pracy fizycznej. Zalecany jest wypoczynek i wysypianie się, o co będzie się domagał sam organizm ciężarnej. Kobieta powinna zmienić styl życia, odstawić używki, przetworzoną żywność i włączyć do codziennej diety warzywa oraz owoce. Od momentu w którym kobieta dowie się o ciąży, musi rozpocząć suplementację kwasem foliowym, który zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu. Ciężarna musi dbać nie tylko o siebie, ale także o maluszka, którego nosi w łonie. Warto, by prowadziła życie na zwolnionych obrotach, ale bez drastycznych wyrzeczeń – w końcu ciąża to nie choroba i warto do niej podchodzić z rozsądkiem.

Artykuł powstał przy współpracy z kalendarzciazy.com.pl