Jaka będzie zieleń miejska w przyszłym roku?

Pola słonecznikowe, kwietne łąki i zielone ekrany to tylko niektóre pomysły na zieleń w miejskiej przestrzeni, które zostaną zrealizowane w Białymstoku w 2019 r. Miasto opracowało koncepcję przyszłorocznych nasadzeń.

W przyszłym roku w białostockich parkach, na skwerach i rabatach, w pasach drogowych zostaną nasadzone setki tysięcy roślin. Miasto zrealizuje też wiele nowych pomysłów na zagospodarowanie zieleni. Pojawią się mini sady edukacyjne ze starymi odmianami drzew owocowych (np. w Parku Antoniuk). Łąki kwiatowe w pasach drogowych i na gminnych działkach zajmą powierzchnię 50 tys. m2. M.in. przy ul. Cedrowej i Poleskiej powstaną pola słonecznikowe, a w kilku miejscach powstaną niewielkie miejsca do wypoczynku, tzw. parki kieszonkowe (np. przy ul. Parkowej i Starobojarskiej). Ekrany dźwiękochłonne (np. przy ul. K. Ciołkowskiego) zostaną obsadzone 2 tys. pnączy winobluszczu, które są odporne na ciężkie warunki siedliskowe. W pasach drogowych pojawią się różne gatunki roślin pochłaniających dużo miejskich zanieczyszczeń – będą to m.in. dereń biały, kalina koralowa i rdest Auberta.

Na samo obsadzenie donic i kwiatowych wież zostanie wykorzystanych 18 tys. roślin. Ponad 120 tys. kwiatów typu bratki, pelargonie i stokrotki oraz 60 tys. tulipanów, krokusów i narcyzów pojawi się na placach, skwerach i wzdłuż ulic Białegostoku. W przyszłym roku przeprowadzimy też rewitalizację stawu przy ul. A. Mickiewicza, odnowimy główne alejki w Parku Planty.

– W planach na przyszły rok mamy dużo nowatorskich pomysłów, w mieście pojawi się wiele nowych gatunków roślin. Będziemy też kontynuować działania, które realizujemy co roku. Dzięki temu nasze miasto będzie atrakcyjniejsze zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób odwiedzających Białystok – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W 2019 r. na stawie przy ul. A. Mickiewicza i zbiorniku wodnym przy ul. A. Fredry zostaną umieszczone platformy pływające z funkcją oczyszczania wody, przeznaczone dla ptactwa. Z myślą o małych zwierzętach jesienią nie będą wygrabiane liście na terenie Parku Lubomirskich, Parku Konstytucji 3 Maja, Parku Starego i Centralnego. Ponadto zostaną opracowane koncepcje rewaloryzacji Parku Lubomirskich i Parku Konstytucji 3 Maja oraz dokumentacja zagospodarowania części doliny rzeki Białej i dokumentacja modernizacji placu zabaw w Parku Antoniuk.

Agnieszka Błachowska / UMB


Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/v2.2/?id=http%3A%2F%2Fwww.kobiecybialystok.pl%2Fjaka-bedzie-zielen-miejska-w-przyszlym-roku%2F): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /wp-content/themes/ideaweb/template-parts/social-media.php on line 14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.