Odmień wystrój mieszkania w kilku prostych krokach. Praktyczne porady dla początkujących

Każdy z nas potrzebuje czasem odmiany – zarówno w życiu, jak i we wnętrzu mieszkania. Kosmetyczne zmiany w aranżacji wnętrz mogą przynieść spektakularne efekty. Nie ma potrzeby przeprowadzać generalnego remontu, by dokonać w mieszkaniu metamorfozy i nadać mu zupełnie innego niż dotychczas charakteru. Taką czarodziejską moc mają przecież elementy dekoracyjne oraz dodatki.

Nie trzeba być dekoratorem wnętrz, by tworzyć funkcjonalne i efektowne aranżacje. W uzyskaniu ciekawego efektu pomagają bardzo elementy dekoracyjne, dodatki oraz inne akcesoria do domu. Inwestorzy mają do dyspozycji szeroki asortyment tego typu produktów, a szukać mogą ich zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Zainspiruj się i odmień wnętrze

Artystyczna dusza z łatwością znajdzie sposób na metamorfozę mieszkania. Często oczami wyobraźni widzi wiele zastosowań i możliwości wykorzystania akcesoriów, na które innym brakuje pomysłu. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają z tym większy problem, nie poradzą sobie z samodzielną zmianą wystroju wnętrza. Wręcz przeciwnie – one również potrafią tworzyć zachwycające i ciekawe aranżacje, choć czasem potrzebują do tego inspiracji. Tych, jak się okazuje, wcale nie brakuje. Można ich szukać na licznych portalach poświęconych aranżacji wnętrz oraz na stronach z dodatkami i dekoracjami do domu. Pomysły i gotowe rozwiązania często nasuwają się same.

Bądź konsekwentny

Decydując się na zmiany w mieszkaniu i aranżację wnętrza w zupełnie innym stylu, można wpaść w pułapkę. Liczne akcesoria do domu bywają tak efektowne, że łatwo wpaść w szał kupowania. Tymczasem nie wszystkie dodatki będą do siebie pasować. Dlatego, jeśli decydujemy się na aranżację wnętrza w stylu klasycznym, to taki charakter powinny mieć również wprowadzane do niego dodatki, a jeśli ma to być pomieszczenie utrzymane w stylu nowoczesnym, to i dodatki muszą być nowoczesne.

Zachowaj umiar

Mieszanie stylów to jednak tylko jeden z często popełnianych, karygodnych grzechów aranżacyjnych. Innym, którego wystrzegają się architekci wnętrz – zawodowcy, ale zdarza się go popełniać początkującym projektantom, jest nieodpowiednia liczba dodatków. Nie każde wnętrze lubi liczne ramki, obrazki, świeczniki, wazony i pledy. Są takie, w których obecność tych akcesoriów jest wręcz wymagana oraz takie, którym mogłaby tylko zaszkodzić.

Wprowadzaj tkaniny

Tkaniny mają duże znaczenie w każdym wnętrzu, nawet w tym, w którym ich nie ma. Jak to możliwe? Za ich sprawą projektant może wnętrze ocieplić albo nadać mu surowego, minimalistycznego wyglądu. Wnętrza ciepłe, przytulne nie stronią od tkanin. Pojawiają się w nich narzuty, koce, pledy, firany, zasłony oraz obrusy i bieżniki. Z kolei surowe z natury wnętrza industrialne oraz pomieszczenia utrzymane w zimnym stylu nowoczesnym zdecydowanie ograniczają ich ilość, a niekiedy całkowicie wykluczają je z aranżacji. Nie oznacza to oczywiście, że w takich mieszkaniach w ogóle nie ma koców, ale zdecydowanie nie powinny pozostawać na widoku.

Wykorzystaj wzornictwo

Wybierając dodatki do domu, zwróć uwagę na ich wzory oraz kolory. Jasne, pastelowe barwy to zdecydowanie kolory wpisujące się w styl prowansalski, kolor biały lubią wnętrza nowoczesne, a ozdoby charakteryzujące się połyskiem i bogatym zdobieniem wnętrza glamour. W innym wnętrzu sprawdzą się desenie w kratę, gdzie indziej nieregularne przywodzące na myśl Afrykę pasy, a jeszcze gdzie indziej gładkie tkaniny. Wzorów nie może być we wnętrzu zbyt wiele. Warto równoważyć je gładkim kolorem ścian i sofy. Desenie chętnie wprowadzane są między innymi do wnętrz w stylu klasycznym, prowansalskim i kolonialnym. W każdym z nich charakteryzują się jednak zupełnie innym wzorem.

Popracuj kolorem

Wystrój wnętrza można odmienić nie tylko dzięki dodatkom, ale również poprzez zmianę kolorystyki. Do tego nie trzeba wcale malować całego pomieszczenia. Wystarczy ożywić jedną ze ścian. Rozwiązaniem może być przemalowanie jej na inny kolor albo położenie efektownej tapety.

W ten sam sposób można odświeżyć też wygląd krzeseł, półek i innych elementów wnętrza. Nadając im nowego koloru, zmieniamy wystrój całego wnętrza.

Zaaranżuj oświetlenie

Oprawy oświetleniowe stanowią kropkę nad „i” całej aranżacji. Stylistyką i wzornictwem powinny nawiązywać do reszty wystroju. W zależności od stylu aranżacyjnego mogą być bardzo dekoracyjne (glamour), skromne, ale eleganckie (styl nowoczesny), surowe (industrialne wnętrza). W przypadku lamp istotny jest jednak nie tylko ich design, ale również emitowane światło. Jego natężenie, barwa oraz ilość opraw oświetleniowych w istotny sposób wpływają na wygląd aranżacji, oraz funkcjonalność oświetlenia. Potrafią ocieplać wnętrze i wprowadzać do niego przyjemny, nastrojowy klimat. Oprócz opraw oświetleniowych inwestor może pokusić się też o aranżacje z udziałem świec i latarenek. Warto jednak pamiętać, by ich obecność ograniczyć do ciepłych, przytulnych pomieszczeń.

Dodatki i dekoracje dają inwestorom szerokie możliwości w aranżacji. Warto je wykorzystać i niewielkim kosztem odświeżyć wygląd wnętrza.

Więcej na temat dodatków oraz dekoracji można przeczytać na stronie https://zona-design.pl.

 


Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/v2.2/?id=http%3A%2F%2Fwww.kobiecybialystok.pl%2Fodmien-wystroj-mieszkania-w-kilku-prostych-krokach-praktyczne-porady-dla-poczatkujacych%2F): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /wp-content/themes/ideaweb/template-parts/social-media.php on line 14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.