Czy eko dom musi być drogi? Przekonaj się, że nie!

Ekologiczne rozwiązania na dobre wpisały się w nasze codzienne życie. Stawiamy na produkty eko, które trafiają nie tylko do naszych jadłospisów, ale i na ekologiczne rozwiązania typowo domowe. Nasz dom nie musi jednak należeć do drogich konstrukcji, które goszczą głównie pośród obiektów inteligentnych. Ekologia polega w dużej mierze na oszczędnościach niewymagających wkładu finansowego. To sposób użytkowania między innymi poszczególnych urządzeń, który przekłada się na realne oszczędności. Jak to zrobić?

Oszczędzaj i zyskaj na niższych rachunkach

Na początek wystarczy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób używamy wody. Jak często odkręcamy i zakręcamy krany czy też dokonujemy czynności pielęgnacyjnych. Oszczędność na tym polu wpisuje się nie tylko w modę na bycie eko. Mamy bowiem do czynienia z wydajnym użytkowaniem wody, która będąc zasobem naturalnym, wbrew pozorom nie jest nieograniczona.

Podczas porannej toalety wystarczy zakręcić kurek z wodą. Kilkanaście sekund wody płynącej z kranu, a często kolejne minuty, których nie zauważamy, przekładają się na bezpowrotną stratę wielu litrów wody. Podobnie jest wtedy, gdy nie naprawiamy na bieżąco wszelkiego rodzaju przecieków i usterek. Nie zdajemy sobie sprawy, że to straty finansowe, ale i niekorzyść dla środowiska.

W naszym eko domu, który ma być oszczędnym, stawiamy również na sprytne rozwiązania. Wybieramy pośród urządzeń AGD będących w stanie dopasować ilość wody do ilości ubrań, jakie znalazły się w pralce czy też ilości naczyń, która zaczęła zajmować kolejne poziomy w zmywarce. Decydując się na remont łazienki wystarczy zaplanować wymianę wanny na kabinę prysznicową. Możemy liczyć na kilkadziesiąt procent oszczędności wody, w stosunku do użytkowanej dotychczas wanny.

Eko w propozycjach rozwiązań świetlnych

Ekologiczne może być nasze oświetlenie domowe, ale i to instalowane pośród całej posesji. Pierwszy krok to wymiana żarówek na energooszczędne. Oczywiście z uwzględnieniem liczby źródeł światła i parametrów żarówek, ponieważ pominięcie tych detali często kończy się, paradoksalnie wyższymi rachunkami.

Tam gdzie mamy taką możliwość, stawiamy na większe okna, a nawet większą ich liczbę. Uzyskując szerszy dostęp do światła dziennego, zyskujemy nie tylko na bardziej komfortowym wnętrzu, ale przede wszystkim na możliwości zastosowania mniejszej liczby źródeł dających światło sztuczne. Pośród długich korytarzy, w ogrodzie i na podjeździe do garażu, stawiamy na czujniki ruchu, dzięki którym światło włącza się tylko wykrywając naszą obecność.

Przemyślana i spójna koncepcja

Nie musimy od razu szukać najdroższych rozwiązań, które są domeną tak zwanych inteligentnych domów. Każdego z nas stać na to, by oszczędzać wodę i elektryczność. Inwestować w łatwe do przyswojenia nawyki, jak wyłączanie światła za sobą. Poza tym podczas budowania domu lub remontu naszych domostw, możemy wybierać pośród całej gamy rozwiązań oszczędnych i ekologicznych.

Więcej o tego typu propozycjach i nie tylko, pod adresem witryny internetowej http://epapierosclub.pl