Rodzinne warsztaty pisankarskie

W najbliższą niedzielę (14 kwietnia 2019 r.) o godz. 12.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będziecie mieli kolejną okazję by poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Tym razem zapraszamy całe rodziny na warsztaty pisankarskie pod kierunkiem twórczyni ludowej.

Rodzinna Niedziela – Pisanki, to kolejna w tym roku propozycja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na spędzenie miłych, przedświątecznych chwil z najbliższymi. Tym razem można będzie zobaczyć jak powstają pisanki i, pod kierunkiem twórczyni ludowej Krystyny Krahel, nauczyć się zdobić jajka przy pomocy rozgrzanego wosku i szpilki. Zapraszamy w niedzielę (14 kwietnia) o godzinie 12.00.

Technika pisania jaj rozgrzanym woskiem to technika batikowa. W okolicach Lipska nad Biebrzą, skąd pochodzi Krystyna Krahel, wosk nanosi się na skorupkę jajka patyczkiem z wbitą w jeden koniec szpileczką. Dzięki temu prostemu narzędziu uzyskuje się łezki, z których powstają kompozycje przypominające słońca albo motywy roślinne. Jajko zanurza się w farbie, później ściera się wosk. Powtarzając tę czynność wielokrotnie można tworzyć wielobarwne wzory na jednolitym, ciemnym tle.

Krystyna Krahel nauczyła się zdobić jajka tą techniką już w dzieciństwie. Od lat, przed każdą Wielkanocą tworzy kilkaset pisanek, zarówno na pełnych jajkach, do których wykorzystuje naturalne barwniki z kory olchowej i łusek cebuli, jak też wydmuszek malowanych barwnikami syntetycznymi. Chętnie przekazuje swoje umiejętności. W tym roku zagościła w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na dłużej. Prowadzi warsztaty pisankarskie również podczas „Kraszanek w Skansenie” – warsztatów dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli.
Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w poświęconej pisankom Rodzinnej Niedzieli, powinni zabrać ze sobą po dwa ugotowane jajka, a jeżeli mają ochotę spędzić trochę czasu przy ognisku – własny prowiant.

Rodzinna Niedziela – Pisanki
Podlaskie Muzeum Kultury ludowej
termin: niedziela, 14 kwietnia 2019 r.
godz.: 12.00
koszt: 10 zł/os.
czas trwania: ok. 60 min.
rezerwacje: tel. 509 336 816