Składniki, których nie należy łączyć ze sobą w potrawach

Zbilansowana dieta to nie tylko odpowiednie wyważenie składników odżywczych, czy ograniczenie ilości spożywanych kalorii. To także sztuka łączenia –właściwe zestawianie ze sobą poszczególnych produktów, tak aby nie neutralizowały one nawzajem swoich wartości lub nie stały się szkodliwe.

Na przeziębienie herbata z cytryną? Tak, ale bez cytryny!

Złocisty i aromatyczny napój to chyba pierwsza reakcja większości z nas, gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia – ból głowy, katar oraz dreszcze. Okazuje się, że połączenie herbacianego naparu z sokiem z cytryny może być szkodliwe dla naszego organizmu. W liściach herbaty znajduje się glin, a dodając do naparu sok z cytryny, tworzymy cytrynian glinu, który odkłada się w mózgu. Naukowcy alarmują, że może to prowadzić nawet do choroby Alzheimera. Zatem jeśli chcemy wspomóc swoją odporność domowymi sposobami, do herbatki dodamy sok malinowy lub miód – należy tylko pamiętać, że napój musi wcześniej odrobinę przestygnąć.

Pomidor i ogórek – do tańca i do różańca, ale nie do jedzenia

Nieodłącznym elementem wiosennych kanapek czy sałatek są świeże warzywa. Po długiej zimie, zazwyczaj jesteśmy tak bardzo spragnieni ich naturalnych smaków, że spożywamy ich maksymalnie dużo. To oczywiście bardzo dobry pomysł, należy jednak umiejętnie dobierać poszczególne składniki. Okazuje się, że popularne połączenie – zielony ogórek i pomidor, to bardzo źle dobrana para. Sok ogórka zawiera enzym askrobinazę, rozkładający witaminę C, której jest pod dostatkiem w pomidorze. Podobnych połączeń należy unikać w przypadku innych, bogatych w witaminę C warzyw – pietruszki i papryki. Dlatego jeśli chcemy czerpać witaminę z wymienionych przysmaków, zrezygnujmy z towarzystwa ogórka lub zdecydujmy się na konserwowego lub kiszonego.

Samego pomidora również lepiej mieć na oku. Łączenie go z twarogiem także nie jest korzystnym dla naszego organizmu rozwiązaniem. Kwasy zawarte w pomidorze, łączą się z wapniem zawartym w serze. Powstałe w ten sposób kryształki odkładają się w stawach i mogą prowadzić do przewlekłego bólu oraz chorób.

Czerwone i czerwone? Nie pasuje!

Powszechnie znanym połączeniem jest podawanie czerwonych mięs w towarzystwie wytrawnego, czerwonego wina. Co z tego, ze jest to być może idealna kompozycja smakowa, a trunek wydobywa głębię aromatu z dziczyzny czy wołowiny. Składniki zawarte w czerwonym winie, ograniczają wchłanianie żelaza, którego źródłem jest np. wołowina. Dlatego, jeśli na naszym stole często goszczą steki wołowe, nie zapijajmy ich za każdym razem winem. W przeciwnym razie, może nam zagrozić anemia.

Ziemniaki z masłem

Ziemniaki to chyba najpopularniejszy w naszym kraju składnik obiadów. Aby ich smak był delikatniejszy i jeszcze pyszniejszy, do ubitych kartofli często dodajemy łyżkę masła. Okazuje się, że to połączenie jest bardzo niewskazane, zwłaszcza dla osób przebywających na diecie. Zestawienie łatwo przyswajalnych węglowodanów, jakie znajdują się w ziemniakach, z tłuszczem, zamienia smakowity posiłek w prawdziwą bombę kaloryczną.

Przygotowując zdrowe posiłki i dbając o właściwą dietę, należy również pamiętać, że zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze. Połączenie zbyt wielu różnych składników, a także znaczne ich przetworzenie, może powodować utratę cennych wartości odżywczych. Wiedząc jakich zestawień należy unikać, będziemy świadomie kształtować jadłospis, który będzie nie tylko pyszny, ale przede wszystkim zdrowy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Nokaut.pl.