Wybieramy piecyk gazowy: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Piecyki gazowe to urządzenia służące do podgrzewania wody. Umieszczane są zazwyczaj w łazience, rzadziej w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym. Warto wiedzieć, jak działa piecyk gazowy, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu oraz jakie warunki musi spełniać pomieszczenie, w którym chcemy go zamontować.

Działanie piecyka gazowego

Gazowe podgrzewacze wody to urządzenia bardzo wygodne i praktyczne – dzięki nim możemy korzystać z ciepłej wody niezależnie od kotła centralnego ogrzewania. Wpływa to na oszczędności w domowym budżecie, zwłaszcza że gaz jest paliwem bardzo tanim. Co więcej, piecyki gazowe nie zajmują dużo miejsca, można je umieścić na ścianie, na przykład nad wanną lub we wnęce. Wyróżnić można dwa rodzaje piecyków gazowych: urządzenia z zamkniętą komorą spalania oraz urządzenia z otwartą komorą spalania. Bezpieczniejsze jest użytkowanie piecyków z komorą zamkniętą, do których powietrze doprowadzane jest z zewnątrz i na zewnątrz odprowadzane są spaliny.

castorama-wybieramy-piecyk-gazowy-1

Kupujemy piecyk gazowy

Wybierając piecyki gazowe, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Istotna jest wspomniana już komora spalania. W przypadku komory zamkniętej zatrucie czadem jest praktycznie niemożliwe, dlatego też jest to produkt polecany ze względów bezpieczeństwa. Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób uruchamiany jest piecyk. Możliwości są dwie. Pierwsza – charakterystyczna dla produktów nowej generacji – jest taka, że iskrę uruchamia przepływ wody lub bateria. Druga możliwość to uruchomienie poprzez zwiększenie dopływu gazu.

Warto zwrócić uwagę także na regulację strumienia wody, regulację poboru mocy i obecność elektronicznego wyświetlacza temperatury. Zakupu piecyka gazowego warto dokonać w autoryzowanym sklepie – zdecydowanie odradzane jest korzystanie z urządzeń używanych. Tylko kupując nowy, atestowany piecyk u sprawdzonego sprzedawcy i korzystając z usług montera o odpowiednich uprawnieniach, mamy pewność, że urządzenie nie będzie zagrażało naszemu życiu i zdrowiu.

Regularna kontrola

Nie należy zapominać także o kontroli działania i konserwacji piecyka gazowego. Konieczne jest przeprowadzenie serwisu raz do roku. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli pewność, że urządzenie działa bez zarzutu, ale także zwiększymy jego żywotność i zachowamy warunki gwarancji.

castorama-wybieramy-piecyk-gazowy-3

Czujnik tlenku węgla – dodatek ratujący życie

Niezbędny element wyposażenia mieszkania, w którym zamontowany jest piecyk gazowy, stanowi czujnik czadu, czyli inaczej czujnik tlenku węgla. Czad powstaje wtedy, gdy do paleniska dostarczane jest powietrze zbyt ubogie w tlen. Dzieje się tak w wyniku nieprawidłowości w działaniu instalacji lub urządzenia. Tlenek węgla jest bezbarwny i niewyczuwalny w powietrzu; wyłącznie odpowiedni detektor jest w stanie wykryć jego obecność i zaalarmować nas, gdy stężenie gazu nie jest jeszcze bardzo wysokie. Dzięki temu zyskujemy czas na odpowiednią reakcję.

Wybierając piecyk gazowy, warto postawić na urządzenie nieużywane, nowoczesne i atestowane. Koniecznie należy pamiętać o serwisowaniu, wentylacji pomieszczenia oraz zamontowaniu czujnika czadu.