10 najbardziej dochodowych zawodów w Polsce

Co roku w mediach pojawia co najmniej kilka zestawień dotyczących rynku pracy. Pewne statystyki od wielu lat są praktycznie niezmienne. Dotyczy to między innymi kwestii opłacalności wykonywania pewnych zawodów. Zgodnie z nimi można wysunąć pewne istotne wnioski. Ważne jest to, że wszystkie informacje są uśrednione. Warto jednak je poznać. Szczególnie dotyczy to ludzi młodych, którzy dopiero wybierają swoją drogę zawodową.

Architekt IT

Z całą pewnością najbardziej dochodowym zawodem w Polsce jest architekt IT. Przy uwzględnieniu premii, można w tym przypadku zarobić nawet ponad 8 000 netto. Specjalistów w tej dziedzinie ciągle brakuje, więc pracodawcy są zmuszeni ciągle podnosić wynagrodzenie. Praca tego typu wymaga posiadani ogromnej wiedzy nie tylko z zakresu programowania, ale także biznesu i rynku IT.

Senior Developer

Na nieco mniejsze wynagrodzenie, około 6 500 zł netto miesięcznie, może liczyć senior developer. Jest to programista zajmujący się tworzeniem programów w odpowiednim języku programowania.

Programista Java

Na 3 miejscu należy wymienić starszego programistę java. Ma on pensję w wysokości ok 6 000 zł netto miesięcznie.

Analityk finansowy

Kolejne, 4 miejsce należy do zawodu z zakresu finansów. Zajmuje je starszy analityk finansowy. Jego pensja wynosi miesięcznie ok 5800 zł netto. Ma ona za zadanie opracowywanie analiz na podstawie odpowiednich danych finansowych.

Kontroler finansowy

Na dalszej, 5 pozycji trzeba umieścić tzw. kontrolera finansowego, któremu za miesiąc pracy trzeba zaoferować ok 5600 zł netto. Do jego obowiązków możemy zaliczyć nadzorowanie oraz kontrolowanie funkcjonowania księgowości, weryfikowanie wydatków firmy oraz jej finansowych sprawozdań.

Analityk IT

Na 6 miejscu uplasował się także zawód informatyczny – analityk IT. Analizuje on systemy informatyczne i na tej podstawie przekazuje grupie informacje na temat ich potrzeb. Dzięki temu inni specjaliści mogą wprowadzić konieczne zmiany. Jego praca jest wyceniona na ok 5700 zł miesięcznie.

Opiekun Marki

Na liście najbardziej dochodowych zawodów w Polsce powinno się umieścić tzw. opiekuna marki. Odpowiada on za całokształt działań, które mają wypromować jakiś produkt i stworzyć właściwy wizerunek marki na rynku. Jego wynagrodzenie wynosi ok 5600 zł netto miesięcznie.

Programista

W dalszej kolejności trzeba uwzględnić starszego programistę, który musi odznaczać się dużą wiedzą i doświadczeniem w programowaniu. W związku z tym ma on prawo liczyć na pensję w wysokości ok 5500 zł miesięcznie.

Monitoring badań klinicznych

Przedostatnią, 9 pozycję zajmuje tzw. monitor badań klinicznych, czyli osoba odpowiedzialna za nadzór działań wykonywanych w ośrodkach badawczych. Profesjonalista w tej dziedzinie ma również spore wynagrodzenie – ok 5300 zł miesięcznie, oczywiście netto.

Trener Biznesu

Na ostatnim miejscu znalazł się trener biznesu, który może się pochwalić dochodem w wysokości ok 5200 zł netto miesięcznie.
Co ciekawe, zawody powszechnie uważane za najbardziej opłacalne, zazwyczaj w statystykach znajdują się na dalszych pozycjach. Prawdopodobnie wynika to ze specyfiki pracy.
Z powyższej listy można wysnuć wniosek, że najbardziej opłacalna jest branża finansowa i informatyczna. Praktycznie nie ma osób, które są prawdziwymi fachowcami w tych dziedzinach, a nie mieliby pracy.

.

Artykuł powstał we współpracy z portalem kopalniapracy.pl, który oferuje pracę biurową w Katowicach.