3 kroki w kierunku zachwycającego ogrodu

Zadbany ogród to piękna wizytówka każdego domu. Decydując się na posiadanie kawałka ziemi, należy pamiętać, że przez cały rok będzie on wymagał pielęgnacji w większym lub mniejszym stopniu. Początkowo nie jest to droga usłana różami, ale po nabraniu wprawy ogrodnictwo może stać się prawdziwą pasją. Oto trzy kroki, które sprawią, że nasz ogród oczaruje wszystkich dookoła.

Trawnik- naturalny dywan

Mogłoby się wydawać, że trawa to roślina, która będzie rosnąć wszędzie bez większego nakładu starań. Nie jest to wykluczone, jednak jeśli zależy nam na zadbanym, gęstym trawniku, konieczne jest poświęcenie chwili czasu na odpowiednią pielęgnację. Na początek warto skupić się na dokładnym przygotowaniu gruntu poprzez:

 • zruszenie gleby,
 • usunięcie chwastów i korzeni,
 • uprzątnięcie kamieni.

Do tych czynności świetnie nada się glebogryzarka. Jeśli nie mamy specjalistycznego sprzętu, zajmie nam to trochę więcej czasu, lecz bez problemu przy pomocy szpadla i wideł poradzimy sobie z tą pracą. Po oczyszczeniu terenu niezbędne jest odżywienie gruntu poprzez zastosowanie nawozów. Tak przygotowane podłoże musi odczekać minimum 2 tygodnie, a następnie możliwy jest wysiew nasion. Młody trawnik musi być regularnie nawadniany rano lub wieczorem. Warto skorzystać z dostępnych zraszaczy ułatwiających nam pracę. Po wzroście świeżej trawy należy ją regularnie kosić, aby zgęstniała.

Kolorowa ozdoba – kwiaty

Dobierając kwiaty do ogrodu niezbędne jest, ustalenie warunków w nim panujących. Zwróćmy uwagę na ukształtowanie terenu, grunt i nasłonecznienie. Rośliny kwitnące muszą również współgrać z drzewkami i krzewami, które aktualnie rosną w ich okolicy. Na początek skupmy się na prostych kwiatach, typu:

 • hortensje- wybierzmy odmianę bukietową lub krzewiastą, ponieważ są łatwiejsze w uprawie. Przycinanie pędów na początku sezonu wiosennego sprawi, że pięknie zakwitną. Lubią miejsca delikatnie zacienione i osłonięte od wiatru. Nie wymagają zabezpieczenia podczas zimy.
 • aksamitki- preferują nasłonecznione miejsca, dzięki którym bujnie kwitną. Nie wymagają nawożenia. Świetnie prezentują się przy ścieżce, gdzie można sadzić je w wąskie rabatki.
 • bratki- jedne z najpopularniejszych, wiosennych kwiatów o niskich potrzebach dotyczących warunków. Idealnie czują się na słońcu, jak i w cieniu.

Oczywiście, jeśli mamy więcej doświadczenia w temacie pielęgnacji kwiatów ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Postaw na mały warzywniak

Nie ma nic lepszego niż swojskie warzywa na obiad. Wybierzmy dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie, postawmy mały płotek i zadbajmy o żyzną glebę. Jeśli interesuje nas szybki wzrost warzyw, zainwestujmy w mały tunel. Warzywa, które warto mieć na myśli, decydując się na mały warzywniak to:

 • marchew,
 • sałata,
 • pomidory,
 • ogórki,
 • buraki,
 • wszelkiego rodzaju zioła.

Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, aby pojawił się szczypior czy zielony groszek. Jeśli chcemy podczas wakacji cieszyć się własnymi owocami, pomyślmy o truskawkach, porzeczkach czy agreście. Dzieciaki bardzo docenią możliwość samodzielnego zrywania owoców na sałatkę.

Perspektywy w kategorii urządzania ogrodu są nieskończone. Zawsze można coś dodać, zmienić i ulepszyć. Pamiętajmy o kąciku dla dzieci czy małym tarasie, który świetnie sprawdzi się przy piciu porannej kawy.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.