Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najbardziej interesujących, naszym zdaniem, propozycji teatralnych.
Obecnie mamy na rynku kulturalnym dość bogaty repertuar sztuk teatralnych. Specjalnie dla naszych czytelników wybraliśmy po jednej z najważniejszych ośrodków. Warto się wybrać – weekend i zbliżająca się wielkimi krokami akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spowodowała, że wiele teatrów przyłącza się do wspólnego “grania” i przygotowała z tej okazji dodatkowe przedstawienia. A zatem zachęcamy Was do wspólnego udziału w Orkiestrze i skorzystania z poniższych propozycji.kulturalnych.
Teatr Wierszalin: „Wszyscy Święci. Zabłudowski cud.” (reżyseria: Piotr Tomaszuk)
Na scenę supraskiego teatru wraca spektakl, który opowiada o wydarzeniach w Zabłudowie sprzed prawie 50 lat. W 1965 r. miało tam dojść do ukazania się Matki Boskiej. Wydarzenie to wciąż budzi emocje i wspomnienia – tym bardziej, że przez wiele lat władze PRL zarzucały jego uczestnikom ciemniactwo, choroby psychiczne i uleganie zbiorowej sugestii. Jak zaznacza Piotr Tomaszuk, sztuka tworzona jest w formule „work in progress” – jej premierą ma być nie pierwszy publiczny pokaz, a dopiero ostatni.
Data: 12-13 stycznia 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00.
Białostocki Teatr Lalek: ”Kraina śpiochów” (reżyseria: Bernarda Bielenia)
Białostocki Teatr Lalek ma propozycję teatralną, która wielu mamom i tatom z pewnością przypomni ich własne dzieciństwo. Na podstawie krótkiego opowiadania Michaela Endego (autora słynnej „Niekończącej się opowieści”) Marta Guśniowska stworzyła historię o Królu Śpiochów, który wyrusza w długą drogę, by uwolnić swoje królestwo od koszmarnych snów. Problem jest jednak dużo bardziej złożony, bo córka króla cierpi na bezsenność. W trakcie wyprawy nasz bohater odkrywa, że rola ojca jest ważniejsza, niż rola króla…
Data: 12-13 stycznia 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 10.00, 13.00, 16.00.
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki: „Karnawał z Pippi Pończoszanką – Bajkowy świat Astrid Lindgren” (reżyseria: Andrzej Beya-Zaborski).
W niedzielne popołudnie Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl w reżyserii Andrzeja Beya-Zaborskiego z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego. Stworzona przez Astrid Lingren dziewczynka o imieniu Pippi mieszka bez rodziców, za to z koniem i małpką, śpi z głową pod kołdrą i nogami na poduszce, nie zna tabliczki mnożenia, ale nikogo się nie boi, a dla przyjaciół zrobi wszystko… Po przedstawieniu na wszystkich widzów czekają sesja zdjęciowa z aktorami oraz liczne konkursy i zabawy.
Data: 13 stycznia 2013 r. (niedziela), godz. 12.00.
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza: „Awantura w Chioggi” (reżyseria: Paweł Aigner)
Dwugodzinna adaptacja XVIII-wiecznego dzieła Carla Goldoniego w wykonaniu studentów IV roku Akademii Teatralnej to dynamiczny pokaz doskonałego humoru i aktorstwa. Akcja sztuki rozgrywa się w małym, portowym miasteczku Chioggi, którego mieszkanki pod nieobecność swoich mężów zajmują się głównie plotkowaniem, intrygowaniem, kpinami i przekomarzaniem się. Po powrocie mężczyzn rozmowy przeradzają się w kłótnie i spory, które próbuje załagodzić przybyły z Wenecji koadiutor Isidoro.
Data: 12-13 stycznia 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00.
Opera i Filharmonia Podlaska: „Jaś i Małgosia” (reżyseria: Roberto Skolmowski)
W najbliższy weekend zapraszamy również do Opery i Filharmonii Podlaskiej na premierę bajki muzycznej powstałej w oparciu o utwór Jana Brzechwy. Przedstawienie, które powstało z myślą o najmłodszym odbiorcy (dzieci już od 2 roku życia). Aktorzy są w tu przebrani za muzyczne instrumenty, dostają je do ręki również widzowie – tak więc będą oni współtworzyć muzykę w przedstawieniu. Znakomita zabawa dla całej rodziny gwarantowana!
Data: 12 stycznia 2013 r. (sobota), godz 16.00, 13 stycznia 2013 r. (niedziela), godz. 12.00.