7-13.02.2013 – Ze sztuką po drodze. Przegląd teatralny tygodnia.

fot. Kobas Laksa

Znowu czwartek, pora więc zaplanować najbliższy weekend w teatrze. Przed Wami kolejne przygotowane przez naszą redakcje teatralne propozycje.

fot. Kobas LaksaTym razem zapraszamy Was na cztery różnorodne spektakle. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie.

Teatr Wierszalin: „Boska Komedia” (reżyseria: Jakub Nvota)
Słowacki reżyser Jakub Nvota wziął na warsztat klasyczny tekst Dantego sprzed ponad 600 lat, który wzbogacił swoimi dialogami. Efektem jego pracy jest interesujące widowisko o życiu i śmierci – wbrew pozorom zabawne, bo przedstawione w formie hipnotycznego eksperymentu, które prowadzi grupa ekspertów pod wodzą Wielkiego Joe… Godne uwagi elementy spektaklu to niebanalna gra aktorów, ciekawa scenografia autorstwa Nataszy Stefunkovej-Janikovej i piękna muzyka Andreja Kalinki.
Data: 9-10 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00

Białostocki Teatr Lalek: ”Pieśń o cieniu” (reżyseria: Ula Kijak)
Spektakl BTL-u to utrzymana w klimatach literatury fantasy opowieść o czarnoksiężnikach, smokach i demonach oraz o dojrzewaniu – nie tylko do pewnego wieku, ale i pewnych decyzji, zachowań i emocji. Główny bohater sztuki pragnie zostać Czarnoksiężnikiem. Jednak zanim się nim stanie, odbędzie długą podróż, poprzez dalekie morza i najdalsze wyspy, będzie też uczęszczał na lekcje w szkole czarnoksiężników. A wszystko po to, by zmierzyć się ze złowrogim Cieniem… Spektakl ujmuje widzów niezwykłym klimatem, na który składa się oryginalna scenografia i wyróżniająca się muzyka.
Data: 9-10 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki: “Wariatka z Chaillot” (reżyseria: Anna Smolar)
Chciwi inwestorzy chcą zburzyć Paryż, a w jego miejscu stworzyć pole naftowe. Ale mieszkańcy zagrożonej dzielnicy Chaillot, z ekscentryczną Aurelią na czele (w tej roli mężyczyzna – Hubert Podgórski) postanawiają walczyć i tworzą kobiece siły zbrojne. Rozpoczyna się walka dobra ze złem… Interesujący spektakl, poruszający tak niełatwe tematy, jak problem transwestytyzmu czy konsekwencje rewolucji. Zwracamy również Waszą uwagę na scenografię Kobasa Laksy.
Data: 9-10 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 19.30

Opera i Filharmonia Podlaska: “Korczak” (reżyseria: Roberto Skolmowski)
Lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny – takimi słowami można byłoby opisać Janusza Korczaka. W musicalu tytułowa postać pełni rolę narratora, który spisując swoje wspomnienia opisuje lato spędzone z dziećmi na obozie w Różyczce i losy poszczególnych swoich podopiecznych. Sam spektakl to – jak mówi jego reżyser – przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Na uwagę zasługują zwłaszcza biorące udział w musicalu Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu.
Data: 9-10 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00