„Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” – Muzealny projekt i pomysł na wakacje dla najmłodszych


fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

„Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” to projekt edukacyjny realizowany w Białymstoku i na Podlasiu przez najbliższe miesiące.

Projekt jest realizowany przez Muzeum we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest edukacja kulturalna i integracja stałej grupy dzieci z Białegostoku oraz ich rówieśników uczących się języka polskiego z Grodna. Zajęcia z rzeźby, animacji, podróżnicze, fotograficzne, scenograficzno-teatralne i inne poprowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.

Zadanie składa się z trzech części.
Pierwsza z nich polega na realizacji interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu sztuk pięknych i nowych mediów. Punktem wyjścia do rozważań staną się rzeźby autorstwa Alfonsa Karnego.
Część druga polegać będzie na realizacji wypraw krajoznawczych do najciekawszych miejsc Podlasia.
Projekt zakończymy przygotowaniem wystawy plenerowej, otwarciem ekspozycji złożonej z prac uczestników w Muzeum Rzeźby A. Karnego, pokazem filmu oraz promocją wydawnictwa towarzyszącego projektowi. Wszystkie działania staną się impulsem do rozważań nad współczesnym znaczeniem słów „sztuka na styku granic”, „pamięć”, rozumianych jako dziedzictwo kulturowe Polaków z Polski i Białorusi.

Pierwsza seria warsztatów rozpocznie się w najbliższy weekend 9-10 czerwca i potrwa do 21 października br.