Co zrobić, żeby swetry się nie mechaciły?

Mechacenie, nazywane również peelingowaniem się swetra to proces, w którym materiał bazowy ubrania delikatnie się ściera, a następnie zbiera w nieestetyczne kuleczki w najbardziej newralgicznych miejscach. Mechacące się swetry to zmora wszystkich miłośniczek i miłośników jesienno-zimowych stylizacji z ich udziałem. Zdarza się nawet, że sweter mechaci się już po jednym praniu. Co robić, żeby swetry się nie mechaciły?

Delikatne pranie

Pranie to oczywiście niezbędny krok do utrzymania wszystkich ubrań w nienagannym stanie oraz na odpowiednim poziomie higieny. Niestety to właśnie ono jest jednym z głównych czynników niszczących ubrania w szczególności jeansy czy swetry. Żeby możliwie jak najmniej narażać swetry na mechacenie się, należy wybierać programy do prania ręcznego lub delikatnego. Wówczas pralka obraca się wolniej i nie zawsze wykonuje pełne obroty, co sprzyja jak najlepszemu stanowi materiału po praniu. Trzeba odpowiednio dobrać również kosmetyki do prania, temperaturę i ilość obrotów. Tutaj najważniejsze będą zalecenia zamieszczone na metce każdego ubrania. Swetry na czas tego zabiegu najlepiej jest odwracać na lewą stronę.

Golarka do ubrań

Golarki do ubrań to niewielkie, kompaktowe urządzenia, które w kilka chwil poradzą sobie z mechacącym się swetrem. Żeby wyglądał on zawsze nienagannie, warto kontrolować każdą część garderoby po praniu i na bieżąco usuwać wszystkie zmechacenia. Ograniczy to również powstawanie nowych kuleczek. Golarki używamy zawsze na naciągniętym materiale i uważamy, by nie powstały dziury, ani zaciągnięcia.

Materiały dobrej jakości

Niektóre materiały są bardziej podatne na kulkowanie się, niż inne. Luźna przędza, z delikatnym puszkiem sprzyja powstawaniu zmechaceń. Żeby jednak ograniczyć szybkie niszczenie się materiału, wybieraj włókna takie jak:

-Wełna – ciasno spleciona nie powinna się mechacić tak szybko i łatwo. Wełna zapewni także doskonały komfort termiczny, zupełnie nieporównywalny z pozostałymi zimowymi ubraniami.

-Bawełna – to naturalny materiał, uwielbiany przez wszystkich. Latem jest przewiewna, zimą natomiast dobrze grzeje. Dobrej jakości bawełna będzie służyć długo, bez nieestetycznych kulek materiału.

-Wiskoza – z wiskozy najczęściej wykonuje się cieńsze sweterki. Ich grubość jednak często bywa myląca, ponieważ w rzeczywistości są one bardzo ciepłe. Wiskoza ciężko się mechaci, pozwala skórze oddychać i jest bardzo komfortowa w noszeniu.

Materiałem, który słabo się mechaci, a jednocześnie wzmacnia potencjał naturalnych przędzy, jest akryl. Dodatek akrylu w swetrze sprawi, że ten będzie o wiele mniej podatny na uszkodzenia.

Ubrania Cud Moda

Sweter z golfem damski to chyba najbardziej podatny na mechacenie się element. Zazwyczaj jest obcisły, chociaż nie stanowi to reguły, a poza tym posiada golf oraz długie rękawy, które lubią się mechacić. Żeby ulubiony sweter z golfem damski nie niszczył się tak szybko, warto zakupić go w sprawdzonym miejscu, które ogromną uwagę przykłada do jakości oferowanych ubrań. Wszystkie chciałybyśmy, aby swetry były wykonane z naturalnych, świetnej jakości materiałów, które nie będą podatne na peelingowanie się. Właśnie takim elementem garderoby może być sweter z golfem damski zakupiony w sklepie internetowym Cud Moda.