„Czarna Dama” z nagrodą European Cinematography AWARDS (ECA)

„Czarna Dama” została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy Dramat” w międzynarodowym konkursie European Cinematography AWARDS (ECA) dla niezależnych twórców filmowych z całego świata.

To pierwsze wyróżnienie dla filmu w całości nakręconego przez białostockich twórców. „Czarna
Dama” miała mieć swoją premierę 26 marca 2020 roku, jednak z powodu wybuchu pandemii, jej
termin został przesunięty na jesień br.  

„Czarna Dama” to fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada kryminalną historię tajemniczej kobiety. Produkcja jest w całości realizowana przez podlaskich twórców.

Film powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (autora filmu „Cząstka Podlasia”), twórców muzyki (The Consonance Trio, Kasia Garłukiewicz) i kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz.
W filmie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.
Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko a jego realizację wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Białystok oraz firmy Kotniz Sp.z o.o. Sp.k. i Unibep SA.

European Cinematography AWARDS (ECA) to konkurs branży filmowej ECA w ramach którego specjaliści tematu ogłaszają półfinalistów, finalistów i zwycięzców każdego miesiąca. Co roku wybierany jest także Best Of The Best (ze wszystkich kategorii), a nagrodą jest trofeum Golden Eagle. Po kompleksowym procesie oceny, nagradzani są najlepsi niezależni filmowcy, którzy otrzymują dostęp do profesjonalistów z branży filmowej, mogących zaoferować poradnictwo i inne formy pomocy w karierze. Sędziowie oceniają jakość filmowania, kreatywność i umiejętność opowiadania historii. Misją festiwalu jest promowanie filmów
i bycie kolejnym krokiem w karierze twórców.