Dodatkowe opłaty w kontach bankowych – jak ich uniknąć?


Asian woman hand using mobile phone with online transaction application, Concept ecommerce and internet online investment

Tanie konto bankowe, konto bankowe za darmo, najtańszy ROR – banki regularnie kuszą klientów możliwością założenia konta bez opłat. Często okazuje się jednak, że po wnikliwiej analizie te pozornie korzystne oferty nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Dlaczego? Jak uniknąć dodatkowych opłat w kontach bankowych.

 

Konto osobiste jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Jak wynika z danych PRNews, pod koniec 2018 roku polskie banki prowadziły niemal 33 mln takich rachunków. To o 556 tys. więcej niż kwartał wcześniej i aż o 1,8 mln więcej niż na koniec 2017 roku.

Niskie opłaty kluczowym kryterium wyboru konta

Wybierając konto, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość opłat. Trudno się dziwić. Dobre konto bankowe powinno być tanie. Co jednak oznacza określenie „tanie”? Czy brak opłat powinien dotyczyć jedynie prowadzenia konta? A może również podstawowych operacji takich jak przelewy, zlecenia stałe i wypłaty z bankomatów?

Tanie konto bankowe, czyli…

Aby oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, przeanalizuj koszty prowadzenia ROR-u oraz opłaty za podstawowe operacje:

  • wydanie i obsługę karty płatniczej,
  • przelewy przez internet,
  • zlecenia stałe i polecenia przelewu,
  • wypłaty pieniędzy z bankomatów (także innych banków),
  • wygodne przelewy BLIK-iem na numer telefonu.

To jednak nie wszystko

Jeśli regularnie wykonujesz niestandardowe operacje:

  • wysyłasz przelewy na zagraniczne konta bankowe,
  • wypłacasz gotówkę z bankomatów za granicą,
  • wpłacasz lub wypłacasz pieniądze w oddziale banku,
  • regularnie dokonujesz wpłat na konto we wpłatomatach,

sprawdź również towarzyszące im opłaty.

Jeśli wszystkie podstawowe operacje są zupełnie darmowe, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dodatkowe będą całkiem sporo kosztować. Dlaczego? Bank musi przecież zarabiać. Jeśli nie na tych, to na innych transakcjach.

Jak uniknąć dodatkowych, zakamuflowanych opłat?

Aby uniknąć dodatkowych opłat, wnikliwie przeanalizuj bankową tabelę opłat i prowizji, zwracając szczególną uwagę na koszty transakcji, które regularnie wykonujesz. Zachowaj również ostrożność, wybierając bezwarunkowo bezpłatne konto. To może się okazać dobrym wyborem jedynie pozornie. Dlaczego? Konta bezwarunkowo bezpłatne często oferują jedynie wąski, ograniczony zakres darmowych usług. Zwłaszcza dla wymagających klientów, ceniących wygodę i komfort bankowania, może on okazać się niewystarczający.

Dobrym przykładem mogą być Podstawowe Rachunki Płatnicze, oferowane przez banki od 8 sierpnia 2018 roku. Takie konta to darmowe ROR-y umożliwiające wykonywanie podstawowych operacji bankowych. Musisz wiedzieć jednak, że jeśli będziesz korzystał z nich aktywnie, opłaty mogą nieprzyjemnie cię zaskoczyć. Jak to możliwe? W ramach Podstawowego Rachunku Płatniczego banki oferują jedynie 5 darmowych przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych), darmowe operacje w bankomatach i wpłatomatach twojego banku i 5 darmowych transakcji w bankomatach i wpłatomatach innych banków. Za dodatkowe transakcje będziesz musiał… dodatkowo zapłacić.

A może konto z warunkami?

Dobrym rozwiązaniem, które umożliwi połączenie szerokiego zakresu usług z brakiem (lub znacznym ograniczeniem) opłat są konta warunkowo bezpłatne. W zamian za spełnienie określonych wymagań banki eliminują opłaty za podstawowe czynności i operacje. Wyeliminowanie kosztów odbywa się więc pod pewnymi warunkami. Aby konto z warunkami rzeczywiście okazało się strzałem w dziesiątkę, upewnij się, że spełnisz bankowe wymagania bez wysiłku. Jeśli co miesiąc otrzymujesz wynagrodzenie za pracę na konto, spełnienie kryterium wpływów odbędzie się „przy okazji”. Jeśli zamiast gotówką wolisz płacić kartą, wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych okaże się bułką z masłem. Jeśli jednak spełnienie bankowych oczekiwań będzie oznaczać dodatkowy wysiłek, może się zdarzyć, że prędzej czy później polegniesz, rezygnując ze starań o brak opłat.

W miarę upływu czasu twoja motywacja będzie maleć, a w końcu zapomnisz o warunkach i „chcąc nie chcąc”, zgodzisz się na dodatkowe koszty