Festiwalowy sierpień w Białymstoku

Wschód Kultury/Inny Wymiar – unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej – odbędzie się w tym roku po raz dziesiąty. W ramach festiwalu, który gości także w Lublinie i Rzeszowie, w Białymstoku zaplanowano ponad 20 bezpłatnych wydarzeń. 

Festiwal w Białymstoku odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia. Od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 20 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

– Jak co roku na koniec wakacji zapraszamy do barwnego, wielokulturowego Białegostoku na finał Wschodu Kultury. Program, podobnie jak w poprzednich edycjach tego wydarzenia,   będzie miał wielowymiarowy i wielowątkowy charakter, tym razem z akcentami ukraińskimi. W obecnej sytuacji politycznej nie mogło być inaczej – wyjaśnia zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki przygotowano aż 10 koncertów. W Białymstoku wystąpią: MILO Ensemble (Musical Instruments Logical Organisation Ensemble), Masala Soundsystem x ShazaLaKazoo, Rebel Babel, Jacek Sienkiewcz, Jerzy Przeździecki, Dtekk, Z Lasu, Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh, Kobiety Wschodu III. W programie znalazły się także koncerty familijne Mikro Teatru – APSIK! i Grupy Studnia O. oraz koncert organowy Józefa Kotowicza z udziałem sopranistki Urszuli Bardłowskiej.

Inny Wymiar Sztuki to dwie wystawy: „Wyśniona historia kina na Podlasiu” cz. II kolektywu Górski i Kaufman Bros & Sistas oraz „Tam była granica” Anny Kłosek.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą polsko-bułgarski dokument „Not Far Away From Heaven” oraz „SHE” z 1935 r. z choreografią pochodzącego z Białegostoku Benjamina Zemacha, za którą został nominowany do Oscara.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny „Weekend na Piaskach”, spotkanie z autorką książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” Katarzyną Łozą, plenerowy performans taneczny z piknikiem rodzinnym Bajkowy las oraz plenerowy program dla dzieci z opowiadaniem tradycyjnych baśni słowiańskich przygotowany przez Grupę Studnia O.

Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Opracowanie: Anna Kowalska

za: bialystok.pl