Firany panelowe – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Firany panelowe to jedno z nowszych rozwiązań w aranżacji okien. Spotkało się ono jednak z bardzo dobrym przyjęciem środowiska wnętrzarskiego, jak i samych klientów. Firany panele to przede wszystkim interesująca alternatywa nie tyle dla tradycyjnych firanek, ile dla zasłon. To nowoczesne rozwiązanie można wykorzystać zarówno w aranżacji okna kuchennego, sypialnianego, jak i pozostałych wnętrz. 

  1. Zasada montażu
  2. Firany panele – czy warto?
  3. Gdzie sprawdzą się firany panelowe?

Zasada montażu

Panel okienny, bo właściwie pewnie tak należałoby określić ten typ firanek, montuje się podobnie jak tradycyjne rozwiązania – na karniszu. Do montażu wykorzystuje się taśmę z rzepem. Panele najczęściej od razu mają przygotowane specjalne otwory, na które nasuwa się karnisz. Rzadziej, ale jednak zdarza się, że oczek tych nie ma – wtedy panele montuje się tradycyjnie na żabkach. Tego typu materiał kupić można w kilku częściach. To natomiast oznacza, że możliwości aranżacyjne w tym przypadku są właściwie nieskończone, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawiać ze sobą bardzo różnorodne panele. Na takie szaleństwo mogą pozwolić sobie przede wszystkim osoby, które dekorować będą duże okno, na przykład tarasowe lub całą szklaną ścianę, co zdarza się obecnie dość często w nowoczesnych projektach. Decyzja należy do klienta – może on postawić na kilka pasów z tej samej serii, zabawę dwoma lub więcej różniącymi się od siebie elementami. Warto natomiast pamiętać o drążku obciążającym, który powinien znajdować się na dole tkaniny. Jeśli nie ma go w zestawie, warto od razu go dokupić.

Firanki panelowe

Firany panele – czy warto?

Firanki panelowe nie bez powodu cieszą się dużym uznaniem wśród specjalistów od dekoracji okien i klientów indywidualnych. Do ich podstawowych zalet należy przede wszystkim łatwość w dopasowaniu wielkości materiału do rozmiaru szyby. Be większych problemów firankę można zaprojektować tak, aby zasłaniała dokładnie tyle powierzchni okna, ile chce domownik. Bez problemu można więc regulować przede wszystkim ilość wpadającego do wnętrza światła, a także projektować całość okiennej dekoracji. Panele są także bardzo łatwe w montażu, bez większych problemów można połączyć je z tradycyjnymi zasłonami. Są to przede wszystkim rozwiązania otwierające możliwość bardzo różnorodnych dekoracji okiennych. Można się o tym łatwo przekonać zagladając np. na stronę: https://alena-firany.pl/gotowe-firany-panele.html. Niewątpliwie jest to propozycja, która szczególnie przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie nowoczesne aranżacje. Ogromną zaletą, o której warto na koniec wspomnieć, jest łatwość pielęgnacji. Tego typu firan nie trzeba prać, ani tym bardziej krochmalić, prasować – wystarczy przetrzeć zabrudzenia wilgotną szmatką.

Gdzie sprawdzą się firany panelowe?

Panele okienne z pewnością sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Nieco mniej dobrze komponują się one z tradycyjnymi, mocno klasycznymi aranżacjami przestrzennymi, nie zawsze mogą one dobrze łączyć się z stylem prowansalskim czy empire. W minimalistycznie i nowocześnie urządzonych wnętrzach z pewnością będzie to doskonałe dopełnienie całości. Podobnie w przypadku aranżacji opartych na kontrastach. Po to rozwiązanie z pewnością mogą sięgnąć osoby, które nie boją się odważnych pomysłów w projektowaniu wnętrz, ponieważ firany okienne dają tutaj naprawdę sporo możliwości. Z pewnością przy dużych oknach, ścianach tarasowych to rozwiązanie wręcz idealne. Niektórzy zwracają uwagę, że źle umiejscowiony panel może nieco utrudniać otwieranie okien lub drzwi balkonowych, ale ten problem można naprawdę błyskawicznie wyeliminować, nieco zmieniając ułożenie firan.

(materiał zewnętrzny)