Internet w Białymstoku – którego dostawcę wybrać?

Z internetu korzystamy każdego dnia w różnych miejscach. Trudno sobie wyobrazić, że przez dłuższy czas jesteśmy odcięci od sieci. Patrząc na gospodarstwa polskie, w niemal każdym domu znajduje się internet stacjonarny lub mobilny. Jacy operatorzy ogólnopolscy i lokalni dostarczają go w Białymstoku?

Najczęściej użytkownicy decydują się na internet o prędkości oscylującej w okolicy wartości 100 Mb/s, dlatego właśnie ta usługa została porównana w poniższym zestawieniu. Zostały w nim uwzględnione jedynie te firmy, które dostarczają internet na obszarze Białegostoku. Ze względu na to, że część osób decyduje się na internet LTE, oferty z tej kategorii także zostały porównane.

Orange

Wybierając internet 100 Mb/s podpisuje się umowę z opłatą miesięczną 69,99 zł. Przez pierwszy rok abonament jest niższy i wynosi 39,99 zł. Osoby, które z jakiegoś powodu potrzebują większej przepustowości mogą wybrać opcję 600 Mb/s, która kosztować będzie w zależności od długości umowy od 85 do 100 zł. Firma nie pobiera opłaty aktywacyjnej.

Przy podpisaniu umowy dostaje się modem FunBox 3.0, który jednocześnie jest routerem Wi-Fi pozwalającym na korzystanie z sieci na wielu urządzeniach. Jest też traktowany jak serwer mulitimedialny.

UPC

Jest to drugi operator świadczący usługi w całej Polsce. W tym przypadku za prędkość 120 Mb/s abonent płaci 59,99 zł przez cały dwuletni czas trwania umowy. Wyższa dostępna prędkość to 250 Mb/s w cenie 69,99 zł. Opłata za aktywację w obu przypadkach wynosi 59,90 zł.

Klienci mogą wykupić dostęp do HBO GO za 30 zł (przy umowie bezterminowej mają miesiąc za darmo, podpisując ją na rok, dwa miesiące za darmo) oraz pakiet bezpieczeństwa za 9 zł na 3 urządzenia. Darmowa jest też telewizja kablowa Start obejmująca 29 kanałów i modem z routerem Wi-Fi. W ramach usługi UPC Wi-Free można korzystać ze znajdujących się w całej Polsce hotspotów.

Netia

Internet 100 Mb/s u tego operatora kosztuje 49,90 zł. Przez pierwsze dwa miesiące abonament wynosi 1 zł. Aktywacja to koszt 29 zł, a umowę podpisuję się na okres dwóch lat. Szukając szybszej opcji, można wybrać prędkość 900 Mb/s, która kosztuje poza nieco tańszym okresem promocyjnym 79,90 zł. Odbiorcy dostają router Wi-Fi i kartę SIM z darmowymi połączeniami na telefony komórkowe, a internet mobilny kosztuje 5 zł/1GB. Istnieje możliwość wykupu HBO GO za 25 zł na miesiąc i GO ON za 5 zł na miesiąc.

Vectra

Internet 100 Mb/s kosztuje u tego operatora 49 zł. W pierwszym miesiącu klient płaci 1 zł przy dwuletniej umowie. Z kolei za prędkość 150 Mb/s  płaci się 59 zł. W przypadku tej firmy nie ma opłaty aktywacyjnej. Abonenci dostają darmowo router Wi-Fi i mogą wykupić HBO GO za 20 zł i GO On za 4,99 zł. Pakiet bezpieczeństwo na 2 stanowiska wynosi 6,90 zł na miesiąc.

KOBA

KOBA to pierwszy z lokalnych dostawców internetu. Umowę podpisuje się na dwa lata, a koszt przy 100 Mb/s wynosi 60 zł. Jeżeli klient zdecyduje się na skorzystanie z usługi „Zmiana operatora”, może liczyć na sześciomiesięczny okres promocyjny, kiedy abonament wynosi połowę kwoty. Przy internecie 600 Mb/s płaci się 95 zł miesięcznie, a jeśli umowa jest na rok – 100 zł. Klient może kupić router Wi-Fi, a za dopłatę 5 zł do abonamentu, mieć publiczny adres IP.

ELPOS

Tutaj nie ma prędkości 100 Mb/s, a 120 Mb/s w cenie 59 zł. Mało tego, między północą a siódmą rano wzrasta nawet do 200 Mb/s. Podobnie jak u wcześniejszego operatora, jest cena promocyjna na usługę „Zmiana operatora”, gdzie przy dwuletniej umowie, pierwsze pół roku płaci się połowę. Za światłowodowe łącze o prędkości 600 Mb/s klient płaci 99 zł. Dostaje się publiczny adres IP, aby mieć IP stałe, dopłaca się miesięcznie 5 zł.

Bialnet

Decydując się na usługi tej firmy podpisuje się umowę na prędkość 300 Mb/s, która kosztuje 60 zł. Dostępna jest też przepustowość 600 Mb/s w cenie 85 zł przy dwuletniej umowie. Aktywacja to 100 zł, a łącza są symetryczne (prędkość wysyłania jest taka sama jak pobierania).

Domowy LTE

W większości przypadków abonenci decydują się na internet kablowy, ale nie zawsze mają takie możliwości. Dlatego też poniżej znajdują się oferty operatorów na internet mobilny.

Play – umowę podpisuje się na internet o prędkości 150 Mb/s, gdzie limit danych wynosi 150 GB, a cena 59,99 zł. Aktywacja to 39 zł, a router Huawei B310 1 zł. W tym samym czasie z internetu może korzystać przeszło 30 urządzeń.

Plus – prędkość 150 Mb/s i limit pobieranych danych 150 GB kosztuje u tego operatora 92,50 zł, a instalacja to 9 zł. Za router dopłaca się 1 zł, doliczana jest też rata zestawu Domowego Internetu LTE w wysokości 22,50 zł. Za 9 zł można skorzystać z Ochrony Internetu, IPLI Elastycznej za 10 zł i HBO GO.

T-Mobile –prędkość jest nieco niższa, bo 60 Mb/s, ale za to nie ma limitu danych. Cena to 59 zł na miesiąc, aktywacja jest darmowa, a za router Huawei B529 płaci się 199 zł.

Orange – tutaj przepustowość wynosi 150 Mb/s, limit danych 250 GB w cenie 69,99 zł. Aktywacja to 49,99 zł. Cena routera jest uzależniona od urządzenia, najtańszy jest za 240 zł.

Cyfrowy Polsat – prędkość wynosi 150 Mb/s, limit 100 GB, cena 70 zł. Za router do abonamentu jest doliczanych od 5 do 20 zł. Można wykupić IPLA i Ochronę Internetu.

Więcej informacji na PanWybierak.pl