Jak rozróżnić i wybrać dobre jakościowo rękawiczki jednorazowe?

W większości zawodów związanych z medycyną korzystanie z rękawiczek jednorazowych jest codziennością. Wszędzie tam, gdzie trzeba chronić się przed substancjami chemicznymi, czy też drobnoustrojami chorobotwórczymi trzeba z nich korzystać dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia.

Rękawiczki jednorazowe dla chemików i laborantów

Pracując z substancjami chemicznymi i odczynnikami trzeba zachować szczególną ostrożność. Nawet niewielka ilość substancji może uszkodzić skórę, poparzyć ją, lub zakazić. Najbardziej higieniczną i bezpieczną formą jest właśnie korzystanie z jednorazowych rękawiczek, które wykonane są z bardzo nowoczesnych i niedrogich w produkcji materiałów.

W sklepach możemy znaleźć rękawiczki jednorazowe:

  • pudrowe i bezpudrowe,
  • jałowe i niejałowe,
  • diagnistyczne,
  • chirurgiczne,
  • nitrylowe,
  • lateksowe,

Te ostatnie wspaniale sprawdzają się właśnie w laboratoriach chemicznych i diagnostycznych, ponieważ wykazują dużą odporność na działanie różnych czynników, na przykład krwi. Nowoczesne tworzywo PVC nie uczula, dlatego tego typu rękawiczki jednorazowe są wspaniałą alternatywą dla popularnych niegdyś rękawiczek lateksowych. Coraz więcej osób skarży się na skutki takiej alergii, jak pokrzywka i swędzenie skóry, co trzeba wziąć pod uwagę. Dobre laboratorium powinno zapewniać różne rodzaje sprzętów dla swoich pracowników, którzy mają indywidualne wymagania.

Rękawiczki jednorazowe dla każdego z nas

Pandemia koronawirusa miała wpływ na życie nas wszystkich. Zapewne na zawsze pozostaną z nami jednorazowe rękawiczki, które są jedną z najskuteczniejszych metod ochrony. Należy z nich korzystać zawsze w sytuacji, gdy zależy nam na zachowaniu czystych dłoni. Jeśli nie mamy możliwości dokonywania dezynfekcji, najlepiej zakładać rękawiczki i zdejmować je w bezpieczny sposób. Rękawiczki jednorazowe przydadzą się podczas zakupów w sklepie, ale powinniśmy pamiętać o tym, aby zdejmować je, jeśli chcemy dotykać twarzy, oczu, ust i nosa. Rękawiczki powinno się co jakiś czas zmieniać, a najlepiej zdejmować je już po wyjściu ze sklepu. Klamki, wózki zakupowe, pieniądze i produkty w sklepach to zwykle siedlisko bakterii i zarazków, które mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne.

Rękawiczki jednorazowe – idealne do sprzątania

Większość środków chemicznych, z których korzystamy podczas sprzątania to substancje dla nas niebezpieczne, które bardzo wysuszają skórę, niszczą jej warstwę lipidową, a jednocześnie mogą wnikać do krwi. Producenci takiej chemii zwykle zalecają swoim klientom, aby ci korzystając z nich zakładali rękawiczki i chronili w ten sposób swoje dłonie. Najlepszym rozwiązaniem są właśnie jednorazowe produkty, ponieważ są higieniczne i nie trzeba martwić się o to, w jaki sposób je wyczyścić i osuszyć. Opakowanie kilkudziesięciu rękawiczek warto więc kupić do domu i korzystać każdorazowo z kolejnej pary. Każdy dopasowuje model rękawiczek do własnych upodobań i preferencji. Ważny jest również odpowiedni rozmiar rękawiczek dla dłoni.