Jak ubrać się na jogę?


Obraz Pexels z Pixabay

Zajęcia z jogi polegają na ćwiczeniu ciała i umysłu, co sprzyja psychicznemu odprężeniu i złagodzeniu niektórych dolegliwości bólowych ze strony przykurczonych stawów i stale napiętych mięśni. Jeśli chcesz zacząć uczęszczać na jogę, w większości miast znajdziesz grupy dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Oczywiście możesz również ćwiczyć w domu. Wystarczy internetowy kurs i wygodny strój, którego podstawą powinny być zapewniające swobodę ruchów spodnie do jogi oraz przewiewny top.

 

Spodnie z długą nogawką

Najczęściej wybieranymi spodniami do jogi są modele z długą nogawką. Przykładem są ściśle przylegające do ciała legginsy i znacznie luźniejsze spodnie dresowe ze ściągaczami przy nogawkach. W pierwszym wariancie nie należy wybierać legginsów, które zbyt mocno obciskają ciało, bo to utrudnia rozciąganie, a tym samym spowalnia postępy treningowe. Wykonywanie niektórych ćwiczeń w obcisłych legginsach jest zwyczajnie mniej komfortowe. Alternatywą dla legginsów są luźne spodnie do jogi, ze ściągaczami przy nogawkach, wykonane z przewiewnych i lekkich tkanin zapewniające maksimum swobody ruchów podczas wykonywania bardziej złożonych ćwiczeń fizycznych. Nie warto jednak wybierać spodni zbyt luźnych, bo plączące się podczas ćwiczeń nogawki mogą działać deprymująco.

 

Spodnie z krótką nogawką

Alternatywą dla klasycznych spodni na jogę, z długą i luźną nogawką oraz kończącym ją elastycznym ściągaczem, są damskie szorty. Spotykamy je w dwóch wariantach. Modele przylegające do ciała przypominają typowe legginsy, mają jednak znacznie krótsze, sięgające przed kolano nogawki. Szorty o luźnym kroju przypominają modele wybierane przez lekkoatletów, zwłaszcza przez długodystansowych biegaczy. Ich wariacją są specjalne szorty z szerszymi nogawkami, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak krótkie spódniczki. Krótkie spodnie do jogi gwarantują duży komfort ćwiczeń, ale dedykowane są przede wszystkim tym osobom, które nie wstydzą się swojego ciała. Ich dodatkową zaletą jest możliwość lepszego kontrolowania ułożenia nóg podczas wykonywanych ćwiczeń fizycznych.

Jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum komfortu podczas zajęć jogi, wybierz dla siebie strój gwarantujący pełnię swobody ruchów, w którym będziesz czuć się możliwie swobodnie. Podstawą takiego stroju powinien być wygody t-shirt, ewentualnie przyjemna w dotyku bluzka czy top i spodnie z długą lub krótką nogawką. Pamiętaj również o zainwestowaniu w dobrej jakości bieliznę, najlepiej w jej sportową, zapobiegającą nadmiernemu poceniu się wersję.