Jak urządzić strefę piknikową na osiedlu?

jak urządzić strefę piknikową na osiedlu

Świeże powietrze – kochamy przebywać na dworze, bowiem sprawia nam to ogromną przyjemność. Wraz z nastaniem wiosny i lata coraz częściej przebywamy w miejscach takich jak strefy piknikowe. Ludzie nazywają je miejscami integracji – w szczególności, jeżeli weźmie się te miejsca, które znajdują się na osiedlu. Jak urządzić strefę piknikową? Gdzie ustawić stoły piknikowe, ławki miejskie, kosze miejskie?

Miejsce dla każdego

Strefy piknikowe stają się coraz bardziej popularne, a włodarze miast cieszą się, że takie coś mogą zakładać w swoich miastach. Jeżeli spojrzymy na poszczególne mapy miejscowości, to ze zdumieniem odkryjemy, ile tego naprawdę jest. Chociaż akurat w tej kwestii nie ma nic złego. Strefy piknikowe to takie miejsca dla każdego, które powstają w pobliżu zieleni. Przebywając tam, mamy szansę na kontakt z naturą w jej najlepszej postaci. Może to być także okazja do tego, aby w końcu poznać innych sąsiadów z osiedla. Ludzie żyją w dużym biegu i nie zwracają czasem uwagi na siebie. Pobyt w takiej strefie rodzinnego, sąsiedzkiego relaksu może dać nam okazję do tego, aby otworzyć się na ludzi.

Plan na osiedle

W obecnych czasach, na nowo powstałych osiedlach, takie strefy spotkań są już z góry zaplanowane w aranżacji. Widać to na poszczególnych osiedlach, jakie powstały na przestrzeni czasu. Czy to więc oznacza, że na tych najstarszych osiedlach, takie barwne i klimatyczne miejsca nie mają szansy na powstanie? Oczywiście, że nie. Wystarczy dobry architekt od przestrzeni miejskiej, projektant krajobrazu i na pewno uda się wygospodarować tyle wolnego miejsca, że i tam uda się zaplanować strefę do pikniku.

Jak powinna zostać urządzona? Przede wszystkim w obecności zieleni – drzew, krzewów, innych roślin. Im będzie ich lepiej, tym lepiej. Chociaż z wielką roślinnością też nie ma co przesadzać. Taką strefę warto podzielić na kilka mniejszych części. W jednej z nich seniorzy będą mogli ze spokojem siedzieć na ławkach, ciesząc się ciszą i spokojem, a w innej będzie plac zabaw, gdzie również dzieci będą się mogły doskonale bawić.

Spacer, relaks, odpoczynek

Strefa piknikowa powinna mieć specjalne ścieżki, które będą sprzyjać spacerom – w szczególności, jeżeli mamy do czynienia z odpowiednią pogodą za oknem. Wzdłuż alejek spacerowych należy ustawić ławki miejskie, gdzie w razy potrzeby będzie można usiąść. Dwie ławeczki mogą znaleźć się koło siebie, a kilka może być rozrzuconych luźno, niezależnie od siebie.

W przypadku słonecznej pogody na pewno większa ilość osób będzie korzystała z takich miejsc do siedzenia. Stoły piknikowe może ustawić w pobliżu placu zabaw. Dzieci zmęczone bieganiem na pewno będą chciały usiąść na chwilowy odpoczynek, aby się napić i najeść. Skoro mamy już stoły, to warto je wykorzystać w odpowiedni sposób. Na całej strefie, w różnych miejscach powinny zostać postawione kosze miejskie. Wspólnymi siłami na pewno uda się zadbać o taką strefę piknikową. Nie można więc tu śmiecić. Wszystkie odpady powinny zawsze trafiać do odpowiednio wyznaczonych miejsc.

Artykuł powstał we współpracy z lawkaogrodowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.