Jak zabezpieczyć sprzęty elektryczne przed małymi dziećmi?

Dzieci to prawdziwi odkrywcy. Wystarczy, że nasza latorośl tylko nauczy się raczkować, a powierzchnia domu lub mieszkania zamienia się w dżunglę kryjącą wiele tajemnic. Wyjątkowo ciekawe dla najmłodszych są oczywiście wszelkie sprzęty elektryczne. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć je przed dziećmi. Zwykłe gniazdko może bowiem okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Oprócz tego, małe ręce naszych pociech mają niszczycielską moc. Chwila nieuwagi rodzica wystarczy, że telefon komórkowy lub telewizor zostaną rozbite w drobny mak. Jak zatem zabezpieczyć sprzęty elektryczne przed małymi dziećmi?

Nie ma nic dziwnego w tym, że dzieci chcą intensywnie poznawać otaczający ich świat. Zadaniem rodziców jest zadbanie o to, by najmłodsi w trakcie przeżywania kolejnych przygód, nie zrobiły sobie żadnej krzywdy. Sporym zagrożeniem dla ciekawskich milusińskich są przede wszystkim sprzęty elektryczne. Co zrobić, by zabezpieczyć je przed dziećmi?

Gniazda elektryczne

Chyba każde dziecko próbowało wsadzić do gniazdka elektrycznego jakiś niewielki element swoich zabawek lub własne palce. Najmłodsi są wyjątkowo ciekawscy, a coraz częściej umiejscawiane na niskich wysokościach kontakty tylko zachęcają szkraby do takich niebezpiecznych zachowań. Nie ma możliwości, by przez cały czas mieć oko na szalejącą w domu latorośl. Chwila nieuwagi i sprytny dzieciak na własnej skórze przekona się, że do gniazdka należy wsadzać tylko wtyczki poszczególnych urządzeń. Jest jednak sposób na to, by uniknąć ewentualnego kopnięcia prądem. Wystarczy w kontaktach zainstalować specjalne zabezpieczające nakładki.

Telewizor

Nowoczesne telewizory są bardzo lekkie. Nawet małe dziecko bez problemu strąci odbiornik z szafki lub stolika, czym naraża się na groźny uraz. W najlepszym przypadku malcowi nie stanie się krzywda, ale sam sprzęt po spotkaniu z podłogą nada się już tylko do wyrzucenia. Jak temu zaradzić? Najlepiej zawiesić telewizor na ścianie za pomocą specjalnego uchwytu. Tak umiejscowiony odbiornik będzie poza zasięgiem rąk dziecka.

Pralka lub zmywarka

Tego typu sprzęty nie są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Prawdopodobieństwo tego, że np. milusiński zrzuci na siebie pralkę lub zmywarkę, jest naprawdę małe. Gorzej jednak, jeśli przez przypadek maluch uruchomi tego rodzaju sprzęt i narazi dom na zalanie. Pamiętajmy też, że niewielkie rączki smyka mogą dostać się np. do rury odpływowej. Jej wyciągnięcie w połączeniu z naszą nieuwagą sprawi, że podłoga w mieszkaniu pokryje się wodą. Starajmy się zatem ograniczać dostęp dziecka do tego rodzaju sprzętów, a przed ich użyciem sprawdźmy, czy na pewno są one podłączone w odpowiedni sposób.

Komputer lub telefon

Dziecko raczej nie zrobi sobie krzywdy telefonem lub komputerem. Może natomiast w łatwy sposób uszkodzić te sprzęty, a co za tym idzie trzymane na nich cenne dane. Zostawiajmy zatem osobiste gadżety w miejscach, gdzie nasza latorośl nie ma dostępu. Najmłodsi, nawet przy swojej niewielkiej sile, bez problemu rozbiją ekran smartfona lub doprowadzą dowolny laptop do ruiny.

Artykuł przygotowany dzięki el12.pl