Jak zarabiać na ETF-ach czyli poradnik początkującego inwestora

Kupować fundusze ETF w Polsce, czy może zdecydowanie lepiej inwestować w nie za granicą? Od czego zacząć? Jak się zabrać do inwestowania? Sprawdź nasz poradnik i zacznij odkładać na emeryturę!

Gdzie zacząć inwestowanie?

Fundusze ETF idealnie sprawdzą się do budowy portfela inwestycyjnego. W Polsce dostęp do nich jest niestety dość mocno ograniczony. Jeśli zatem masz w planach zarabianie na ETF-ach, odwiedź stronę Saxo Bank Polska i uzyskaj dostęp do zawrotnej liczby 3000 funduszy ETF z niemal 30 światowych giełd!

Jak wybrać najlepsze fundusze ETF do pierwszego portfela?

Jeśli jesteś początkujący, zastanawiasz się na pewno od czego w ogóle zacząć wybór ETF? Nie ulega wątpliwości, że dobrze przemyślana strategia inwestycja to podstawa, szczególnie w przypadku planów długoterminowych. Mówiąc prościej, warto znać miejsce, które pośród Twoich inwestycji zajmą fundusze ETF.

ETF-y znakomicie odnajdą się w portfelu długoterminowym przeznaczonym przede wszystkim do realizacji celów finansowych w dłużej, nawet kilkudziesięcioletniej, perspektywie. W tym przypadku nadrzędnym celem jest zawsze zbudowanie odpowiedniej ekspozycji na akcje.

Polskie czy zagraniczne?

Nie od dziś wiadomo, że wszyscy inwestorzy, również Ci z dużym doświadczeniem, są podatni na tzw. home bias. Jest to popularny w psychologii błąd poznawczy, który rzeczy znajdujące się bliżej nas, pozwala traktować jako te lepiej znane i “oswojone”. 

Jak sobie z tym poradzić? Otóż, zanim zainwestujesz swoje ciężko zarobione pieniądze w akcje lokalnej spółki, dokładnie przejrzyj jej sprawozdania finansowe i dokonaj porządnej analizy.

Nie ulega wątpliwości, że fundusze ETF w naszym kraju nie zapewniają dużego wyboru. Ograniczając inwestycje wyłącznie do Polski, pozbawiasz się możliwości zarabiania w ponad 99% akcji dostępnych na całym świecie. Czy nie jest to zupełnie zbędne ograniczenie?

Biorąc pod uwagę możliwości techniczne, inwestowanie w akcje największych światowych spółek za pośrednictwem ETF-ów to bułka z masłem. Warto więc pamiętać, że znaczna dywersyfikacja geograficzna to bardzo rozwiązanie szczególnie dla początkującego tradera.

Wszystkie giełdy pod jednym dachem?

Niekwestionowanym królem funduszy ETF jest SPDR S&P 500, gdyż resztę stawki oddziela od niego ogromny dystans. W koszyku tego popularnego funduszu znajdują się akcje aż 506 spółek z różnorodnych sektorów. Co więcej jego wartość śledzi S&P 500 czyli jeden z najważniejszych indeksów świata.

Żadna spółka w tym funduszu nie stanowi więcej niż 3,4% wartości całego portfela.  Najmocniejszą reprezentację w tym znanym ETF stanowią firmy z branży IT, spółki finansowe, przedsiębiorstwa z sektora ochrony zdrowia, dóbr luksusowych oraz szeroko pojętego przemysłu. Każdy z wymienionych sektorów stanowi ok. 10% wartości całego indeksu. Warto również pamiętać, że w zarządzaniu funduszu SPDR S&P 500 znajdują się liczne aktywa o łącznej wartości aż 183 USD!