Jak krok po kroku zostać wykwalifikowaną kosmetyczką?

Pasjonujesz się dbaniem o urodę? Wszelkie nowinki kosmetyczne chwytasz w lot i chętnie testujesz nowe produkty? Jeśli praca z ludźmi i pielęgnowanie ich urody sprawiają  ci przyjemność, być może właściwą drogą zawodową będzie kształcenie w kierunku technika usług kosmetycznych. Jak nim zostać?

Podstawowe wymagania

Kandydat lub kandydatka na technika usług kosmetycznych (http://policealna.gowork.pl/bialystok/kosmetologia) musi mieć ukończoną szkołę średnią. Nie ma przy tym konieczności, aby zdała egzamin dojrzałości. Zostanie przyjęta np. do szkoły policealnej w Białymstoku (http://policealna.gowork.pl/bialystok) nawet bez matury. Nauka w takiej szkole trwa dwa lata, a po jej ukończeniu absolwenci mogą przystąpić do organizowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną testów. Egzamin potwierdza kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie. W zależności od szkoły zajęcia odbywają się w systemie zaocznym lub dziennym. Bardzo istotne dla przyszłych uczniów będzie i to, że szkoły policealne na kierunku technik usług kosmetycznych zapewniają praktyki zawodowe. Jest więc realna szansa na zdobycie umiejętności ważnych w pracy kosmetyczki.

Zakres tematyczny zajęć

W trakcie zajęć w szkole policealnej, np. w Białymstoku, kandydaci na techników usług kosmetycznych uczą się wykonywania zabiegów kosmetycznych w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej, a także zabiegów fizykoterapeutycznych z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań występujących u klientów.

Szkolenia teoretyczne pozwalają na przyswojenie wiedzy dotyczącej rozpoznawania rodzaju cery i doboru odpowiednich dla niej zabiegów kosmetycznych. Uczniowie dowiadują się, jak przeprowadzać wywiad kosmetyczny i udzielać fachowych porad kosmetycznych.

Lekcje dotyczą także stosowania różnego rodzaju maseczek kosmetycznych, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na twarz, biust, ramiona, łokcie i ręce, manikiuru i pedikiuru, przeprowadzania depilacji z użyciem wosku, zabiegów pielęgnacyjnych na cellulit i rozstępy czy wykonywania masażu twarzy, szyi i dekoltu. To tylko niektóre z tematów poruszanych podczas zajęć w szkole policealnej na kierunku technik usług kosmetycznych.

Co po ukończeniu szkoły?

Po dwóch latach regularnego uczęszczania na zajęcia w szkole policealnej absolwent uzyskuje dyplom technika usług kosmetycznych. W tym czasie może zdobyć także liczne certyfikaty, np. z wizażu czy stylizacji paznokci. Specjalizacja w pewnym zakresie kosmetycznym także jest pożądana, zwłaszcza w perspektywie przyszłej pracy zawodowej. Dyplomowany technik usług kosmetycznych może szukać zatrudnienia w samodzielnych salonach i gabinetach kosmetycznych, centrach SPA i wellness albo też otworzyć własną praktykę i zająć się taką dziedziną kosmetologii, jaka najbardziej go interesuje.