Jaka jest najlepsza praca dla kobiet?

Jakie są ścieżki zawodowe dostępne dla dziewczyn i kobiet? Przez długi okres czasu istniało przekonanie, że istnieją specyficzne zawody dla płci żeńskiej i męskiej. Obecnie jednak prawie wszystkie dziedziny pracy są otwarte dla dziewczyn i kobiet, więc nie ma potrzeby kierować się stereotypami. Warto zauważyć, że kobiety, dzięki swoim umiejętnościom i talentom, doskonale radzą sobie w zawodach, które dawniej uważane były za typowo męskie. Przykładem może być rosnąca liczba kobiet pracujących jako programistki.

Mimo to nadal istnieją zawody, które częściej wybierane są przez kobiety, zarówno ze względu na zainteresowania, jak i wpływ czynników kulturowych. Na szczęście lista zawodów typowo kobiecych staje się coraz bardziej różnorodna i atrakcyjna. Z upływem czasu różnica w wynagrodzeniach między mężczyznami a kobietami zmniejsza się. To zjawisko jest również zauważalne w Polsce, choć wciąż jest wiele do zrobienia w tej kwestii. Wykaz dobrze płatnych zawodów dla kobiet i dziewczyn jest coraz dłuższy, dlatego warto znać te dziedziny, które uważane są za obiecujące i przynoszące dobre zarobki.

Najbardziej lukratywne profesje dla kobiet w Polsce w 2023

Jeżeli interesuje Cię dobrze płatne zatrudnienie dla pań, warto przyjrzeć się zestawieniu zawierającemu profesje przyszłości dla kobiet i dziewczyn. Terminem „profesje przyszłości” określa się dziedziny, w których przewiduje się stały wzrost zapotrzebowania na pracowników, a oferowane wynagrodzenia są atrakcyjne i często przekraczają krajowy średnią.

Logistyka

Zarządzanie dostawami to obszar bliski każdej kobiety, ponieważ każda gospodyni domowa pełni rolę logistyka. Być może dlatego panie odnoszą tak duży sukces w sektorze TSL (transport, zarządzanie logistyczne, spedycja)? 

Logistyka to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy, co oznacza, że jeśli uczysz się lub studiujesz logistykę, możesz być pewna stałego zatrudnienia. Specjaliści z tej dziedziny są potrzebni nie tylko firmom transportowym i spedycyjnym, ale także centrach logistycznych, magazynach, sklepach internetowych, firmach kurierskich, na lotniskach, w portach morskich, zakładach produkcyjnych, wojsku i wielu innych miejscach. 

Absolwenci kierunków logistycznych mają szeroki wybór miejsc pracy, ponieważ są poszukiwani w wielu gałęziach przemysłu. Ich usługi są potrzebne wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja i sprzedaż – w sektorach budowlanym, energetycznym, motoryzacyjnym, elektronicznym itd. Logistyka to dziedzina, w której można znaleźć pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na stabilność zatrudnienia i atrakcyjne wynagrodzenie.

Technologii informacyjny – IT 

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie i boryka się z ciągłym brakiem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. To zrozumiałe, że pracodawcy z sektora IT zaczęli coraz bardziej interesować się zatrudnianiem pań, ponieważ napotykają na trudności w znalezieniu wystarczającej liczby pracowników wśród mężczyzn. Pomimo że początkowo IT uważane było za typowo męski zawód, obecnie sytuacja szybko zmienia się na korzyść kobiet, które stanowią już kilkanaście procent całej kadry zatrudnionej w IT.

Human Resources – HR

Od pewnego czasu obszary HR charakteryzują się przewagą pracowniczek. Wysoko rozwinięta zdolność empatii i zapał do współpracy z innymi ludźmi od zawsze sprzyjają kobietom w środowisku zawodowym HR. Na jakie stanowiska mogą aspirować panie zainteresowane karierą w dziale HR?

Najpopularniejsza pozycja  – Specjalista ds. Rekrutacji. W obecnej sytuacji na rynku pracy profesjonaliści specjalizujący się w identyfikowaniu i wybieraniu pracowników są gorąco poszukiwani przez najbardziej renomowanych pracodawców. Raz jeszcze cechy charakterystyczne dla kobiet pozwalają na doskonałe odnalezienie się w tej dziedzinie. Szacuje się, że aż 70% wszystkich specjalistów pracujących w tej branży to kobiety! 

E-commerce 

Branże handlu internetowego i reklamy online to dwie dziedziny gospodarki, które dynamicznie się rozwijają. Otwierają one wiele możliwości dla pań i kobiet, które coraz chętniej korzystają z tych perspektyw. Prognozuje się, że w e-handlu i działaniach marketingowych online w ciągu najbliższych 5 lat liczba zatrudnionych pracownic przewyższy liczbę pracowników mężczyzn.

W tej branżę najczęściej można spotkać kobiet na następujących stanowiskach pracy: SSM manager i Content Manager. 

Rachunkowość i opodatkowanie 

Od zawsze obszary rachunkowości i opodatkowania są zdominowane przez pracownice. Skrupulatność, punktualność, zainteresowanie nauką oraz gotowość do śledzenia nowych przepisów i regulacji podatkowych pozwalają dziewczynom i kobietom doskonale prosperować w zawodach związanych z rachunkowością i opodatkowaniem. Jakie intratne ścieżki zawodowe czekają na panie zainteresowane karierą w dziedzinie rachunkowości, opodatkowania i finansów?

W tej branżę najczęściej można spotkać kobiet na następujących stanowiskach: księgowa i menedżer podatków. 

Jak zdobyć pracę w lukratywnym zawodzie?

Nie istnieje jedna uniwersalna droga do zatrudnienia w dobrze płatnych dziedzinach zawodowych. Wszystkie najbardziej opłacalne ścieżki kariery wymagają specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności, ponieważ konkurencja na tych rynkach jest bardzo silna. Aby znaleźć pracę w dobrze wynagradzanym zawodzie, warto rozpocząć od introspekcji, zrozumienia własnych zainteresowań i kompetencji. 

Wybór zawodu zgodnego z naszymi predyspozycjami stanowi kluczową część sukcesu. Następnie należy systematycznie rozwijać naszą wiedzę w danej dziedzinie i zdobywać pierwsze praktyczne doświadczenia. Początek można zrobić od lektury specjalistycznej literatury, uczestniczenia w kursach lub szkoleniach, a potem przechodzić do starania się o staże lub stanowiska juniorskie. 

Z upływem czasu i w miarę zdobywania doświadczenia, zyskamy uznanie, jeśli będziemy nieustannie inwestować w nasz rozwój zawodowy, a praca, którą wykonujemy, będzie dostarczać nam prawdziwej satysfakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.