Jakie drzwi wybrać do szafy wnękowej — przesuwne, czy uchylne?

Drzwi do szafy wnękowej to najbardziej wyeksponowany i często używany element. Warto dobrze się zastanowić nad tym, w jaki sposób mają się one otwierać. W jakiej sytuacji lepiej sprawdzi się system przesuwny, a kiedy – uchylny?

Cechy drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie cenny jest każdy centymetr. Dotyczy to zarówno wąskich i długich pomieszczeń, jak korytarz, jak i takich, w których znajduje się dużo mebli o sporych gabarytach, jak sypialnia. Sprawia to ich główna zaleta, jaką jest fakt, że, w odróżnieniu od drzwi uchylnych, nie potrzebują dodatkowego miejsca podczas ich otwierania. Doskonale sprawdzają się również w miejscach trudnych do zagospodarowania – pod skosami czy w nieustawnych wnękach. Drzwi przesuwne zapewniają także szybki dostęp do dużej części szafy. Taki model daje duże możliwości aranżacyjne. Może za nimi kryć się nie tylko standardowa szafa, ale też ścianka RTV, spiżarnia czy biblioteczka. Są również niezwykle funkcjonalne – ich obsługa nie wymaga wiele siły, a jednocześnie są zabezpieczone przed niespodziewanym otwarciem.

Cechy drzwi uchylnych

Klasyczne drzwi uchylne potrzebują odpowiedniej ilości miejsca, by można było je wygodnie otworzyć. Nie oznacza to jednak, że są one gorsze niż ich przesuwne odpowiedniki. Doskonale sprawdzają się one w przypadku wąskiej zabudowy, takiej jak wysoka wnęka czy płytka szafa. Związane jest to z tym, że w odróżnieniu od modeli przesuwnych, nie potrzebują one dodatkowej ilości miejsca na tory do ich przemieszczania. Są także dobrym rozwiązaniem, gdy szafa podzielona jest na pionowe segmenty. Pozwalają one niezależnie, wygodnie z nich korzystać. Ogromną zaletą drzwi uchylnych jest to, że przy ich zastosowaniu można niezależnie i bez przeszkód otwierać różne części szafy. W przypadku modeli przesuwnych jest to niemożliwe – w tym systemie otworzenie jednego skrzydła powoduje zasłonięcie innej części.

Jakie drzwi wybrać?

Zarówno drzwi uchylne, jak i przesuwne, doskonale sprawdzają się w wielu sytuacjach. Podczas wyboru pomiędzy nimi najważniejsze jest, by pamiętać o największych różnicach. Drzwi przesuwne to najlepszy wybór, gdy szafa umieszczona jest w wąskich lub mocno zastawionych pomieszczeniach, gdyż nie wymagają one dodatkowej ilości miejsca do otwierania. Natomiast drzwi uchylne to najlepsze rozwiązanie w przypadku wąskich i płytkich szaf, w których trudno byłoby zamontować tory potrzebne przy modelach przesuwnych. Przodujący producenci wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i zapewniają produkty zarówno jednego, jak i drugiego typu.

A może drzwi i uchylne, i przesuwne?

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest szafa, która wyposażona jest zarówno w drzwi przesuwne, jak i uchylne. Daje to szerokie możliwości dopasowania mebla do konkretnych potrzeb, a także w przypadku zabudowy pod skosem. Takie rozwiązania ma niejedna szafa komandor oraz produkty innych przodujących producentów. Warto rozważyć także tego typu system, aby maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki drzemie w szafach wnękowych. Nadal jednak należy pamiętać, że wybór odpowiedniego sposobu otwierania jest niezwykle ważny, zwłaszcza w przypadku często używanych mebli. Przed podjęciem decyzji dobrze jest dokładnie przyjrzeć się swoim potrzebom, przyzwyczajeniom, dostępnej ilości miejsca i cechom, jakie będzie miała szafa wnękowa. Pozwoli to zapewnić komfort i przyjemność z korzystania w każdej sytuacji.