Jakie firanki do kuchni? Przegląd propozycji

Wybór idealnych firanek do kuchni wcale nie jest prostym zadaniem. W końcu to pomieszczenie zdecydowanie różni się od pozostałych. Należy brać w nim pod uwagę głównie względy praktyczne. Do tego nie ma w nim miejsca na dużą ilość dekoracji, dlatego warto od razu tekstylia okienne zamienić w ciekawe ozdoby. Co jednak dokładnie wybrać? Jakie firanki do kuchni sprawdzą się najlepiej? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj artykuł!

Długie zwiewne firany do kuchni – dla lekkości aranżacji

Długie firany do kuchni jeszcze jakiś czas temu nie były polecanym rodzajem tekstyliów. Uważało się je kiedyś za mało praktyczne akurat w tym pomieszczeniu. Musisz jednak pamiętać, że w niektórych aranżacjach spisują się wręcz idealnie. Mowa tutaj głównie o wnętrzach, w których to okna sięgają od ziemi po sam sufit. 

W takiej sytuacji długa firana do kuchni jest wręcz jednym z najlepszych rozwiązań. Zakryje bowiem całe przeszklenie, ukrywając to, co dzieje się w pomieszczeniu. Zapewni Ci więc wysoki stopień prywatności – nawet jeśli wybierzesz dość cienki materiał. Taki też skutecznie blokuje “dostęp” do zawartości pomieszczenia. 

W przypadku kuchni najlepiej oczywiście sprawdzą się dość zwiewne modele. Te dodadzą lekkości oraz subtelności. Wnętrze stanie się idealnym miejscem do błogich rodzinnych spotkać. Aby uzyskać efekt delikatnego falowania tkaniny na wietrze, postaw przede wszystkim na firany na przelotkach, które czekają na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/category/firany-na-przelotkach. Takie modele wyglądają, jakby cały czas były w lekkim ruchu.

Gdyby z różnych względów okazało się, że długie firanki nie są do końca praktyczne w Twoim wnętrzu, zawsze pamiętaj o możliwości ich upięcia. Służą do tego specjalne upinacze, dzięki którym możesz nadać dekoracjom odpowiedniego kształtu. 

 

Długie firany najlepiej sprawdzą się w kuchni, w której to przeszklenia sięgają od posadzki do niemalże samego sufitu. W razie konieczności możesz ciekawe upiąć je specjalnymi klamrami i upinaczami. Na zdjęciu model Amanda. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jakie firany do kuchni? Krótkie i praktyczne modele do parapetu

Bardzo ciekawym rozwiązaniem do kuchni są także krótkie firanki. Mowa tutaj o modelach sięgających mniej więcej do parapetu. Takie propozycje również są bardzo zwiewne i delikatne. Ceni się je głównie ze względów praktycznych. Świetnie nadadzą się wtedy, gdy np. przeszklenie znajduje się w ciągu szafek kuchennych lub nad zlewem. Materiał nie będzie Ci w niczym przeszkadzać – nawet przy otwartym oknie. 

Do tego ciekawie zagospodarujesz z jego pomocą przestrzeń. Luka między szafkami zostanie elegancko wypełniona. Tym samym cała aranżacja nabierze wyrazu, charakteru, ale też nuty luksusu. Po takie modele sięgnij również wtedy, gdy pod oknem lub w jego pobliżu znajduje się jakiś mebel – np. stół. 

 

Krótkie firany to świetne wyjście, jeśli okno znajduje się w ciągu szafek kuchennych lub tuż nad meblami. Na zdjęciu model Lucy. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Firany asymetryczne do kuchni – prawdziwy hit sezonu

Zastanawiając się, jakie firanki do kuchni sprawdzą się najlepiej, warto brać również pod uwagę wszelkie modele asymetryczne. Te są w tym sezonie prawdziwym wnętrzarskim hitem. Są z jednej strony bardzo eleganckie i dostojne, a z drugiej natomiast dodają ogromu lekkości oraz świeżości. 

Do tego wręcz idealnie pasują do większości kuchni. Oczywiście należy jednak wybrać odpowiedni model. Tutaj dużo zależy już od specyfiki pomieszczenia, jego układu oraz rodzaju znajdujących się w nim przeszkleń. Kieruj się przy tym zasadą, że wysokie okna potrzebują dłuższych tekstyliów, a te kończące się mniej więcej w połowie ściany – czegoś krótszego. 

 

Asymetryczne firany to hit tego sezonu. Są eleganckie i dostojne, lecz wprowadzają do wnętrza także wyjątkową lekkość. Na zdjęciu model Aga 3. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Zazdrostki kuchenne – gwarancja sielskiego klimatu we wnętrzu

A jakie firany do kuchni sprawią, że w pomieszczeniu zagości sielski rodzinny klimat? Taki, który najczęściej kojarzy się z filmowymi aranżacjami? Oczywiście mowa tutaj o zazdrostkach. Są to specjalne modele zasłon dedykowane właśnie do tego pomieszczenia. Są wyjątkowo krótkie, ponieważ najczęściej mają do 90 cm długości. 

Wiesza się je na specjalnym drążku w oknie. Ten montuje się na ⅓ wysokości przeszklenia – licząc od parapetu w górę. Niekiedy znajduje się on także mniej więcej w połowie. Zawieszając na nim zazdrostkę, zyskujesz delikatną ochronę przed nadmiarem promieniowania słonecznego. Dbasz także o swoją prywatność. Górna część okna jest jednak cały czas nieosłonięta. Dostaje się więc przez nią spora ilość naturalnego światła, które w kuchni bywa niezwykle ważne. 

Do tego zazdrostki są dostępne w wielu cudownych propozycjach do wyboru. Możesz zdecydować się na klasyczne modele jednolite lub zaszaleć, stawiając na motywy roślinne czy geometryczne. Dużo zależy po prostu od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Nie da się jednak ukryć, że są to modele powstałe z myślą właśnie o kuchni. Dlaczego więc nie wykorzystać ich w swojej aranżacji?

 

Zazdrostki to firany, które zostały zaprojektowane z myślą o kuchni. Wprowadzają do niej sielski rodzinny klimat. Na zdjęciu model Rose. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jak widzisz, do kuchni pasuje przynajmniej kilka różnych modeli firan. Najważniejsze jest to, by zastanowić się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Bierz wtedy pod uwagę jego styl, ale także specyfikę oraz układ. Wtedy z pewnością uda Ci się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie.