Klimakterium a suchość pochwy – sposoby zapobiegania

Suchość pochwy to dolegliwość, na którą skarży się znaczna liczba kobiet w każdym wieku. Jednakże najczęściej dotyczy ona pań przechodzących menopauzę. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w trakcie klimakterium. Dowiedz się, jak zapobiegać tej uciążliwej dolegliwości.

Suchość pochwy – czym jest?

Suchość pochwy, choć najczęściej występuje w trakcie klimakterium, może pojawić się u kobiet w każdym wieku. W takich sytuacjach zwykle ma charakter chwilowy, np. przed nadejściem miesiączki, czy w trakcie ciąży. Istotny wpływ na jej wystąpienie mają także zmiany emocjonalne i psychiczne (np. długotrwały stres), zachodzące w naszym organizmie. Dla wielu osób suchość pochwy to wstydliwy problem, o którym nie chcą rozmawiać. Jednakże lekceważenie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Suchość pochwy to stan, którego nigdy nie powinnyśmy ignorować. Może bowiem stanowić objaw wielu poważnych chorób, jak chociażby atrofia pochwy czy zanikowe zapalenie pochwy.

Warto mieć na uwadze, że suchość pochwy może być spowodowana przez przyjmowanie niektórych leków, przede wszystkim hormonalnych, jednak wpływ mogą mieć także niektóre antybiotyki czy też leki przeciwalergiczne.

Suchość pochwy a menopauza

Choć suchość pochwy to jeden z częstszych objawów towarzyszących klimakterium, nigdy nie należy jej lekceważyć, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Przede wszystkim może być to objaw towarzyszący innemu schorzeniu. Poza tym utrzymująca się suchość pochwy może powodować silny dyskomfort oraz stanowić idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów, które z kolei prowadzą do występowania zakażeń grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych.

Jak rozpoznać u siebie suchość pochwy?

Do najczęstszych objawów zalicza się ból w trakcie stosunku, a także pieczenie oraz swędzenie w okolicach pochwy. W niektórych przypadkach ból może być odczuwalny nawet w trakcie siedzenia lub chodzenia. Czasami może wystąpić również uczucie ucisku w pochwie lub parcie na mocz.

Suchość pochwy – jak zapobiegać?

Aby zapobiegać suchości pochwy w trakcie klimakterium, musimy przede wszystkim zadbać o jej prawidłowe nawilżenie i odbudowę naturalnej flory bakteryjnej. W tym celu pomogą odpowiednie preparaty zawierające m.in. kwas hialuronowy, mlekowy oraz glikogen.

W przeciwdziałaniu suchości pochwy pomocna okaże się także zróżnicowana dieta i nawilżanie od wewnątrz. Przede wszystkim należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody – co najmniej 2 litrów dziennie. Oprócz tego w żadnym wypadku nie można pomijać właściwej suplementacji. Świetnie sprawdzą się produkty zawierające w składzie witaminy  A oraz E.

Aby zapobiec nawracającej suchości pochwy, warto zwrócić uwagę na stosowane preparaty do higieny intymnej. Niektóre z nich mogą zawierać w swoim składzie substancje, które zwiększają suchość pochwy i powodują podrażnienia.

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy u siebie objawy wskazujące na suchość pochwy, na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić się z nimi do lekarza ginekologa.