Kłótnie w związku na tle finansowym – zobacz, jak ich uniknąć


Zdjęcie autorstwa Ketut Subiyanto z Pexels

Jedną z najczęstszych przyczyn kłótni w związkach są pieniądze. Jak unikać problemów na tym tle? Wyjaśniamy w tekście.

Miłość i małżeństwo najczęściej kojarzą się z romantycznymi i pięknymi chwilami. Jednak rzeczywistość sprowadza nas często na ziemię. W czasie wspólnego życia, oprócz romantycznych uniesień, zajmujemy się przede wszystkim zwykłą codziennością. A tu w grę wchodzą wspólne (lub nie) finanse, które okazują się jedną z częstszych przyczyn kłótni w związkach.

Przyczyny konfliktów na tle finansowym

Pary kłócą się o pieniądze nie od dziś. Jakie są przyczyny takich konfliktów? Najczęściej to brak otwartej rozmowy na temat finansów. W przypadku zawierania związku małżeńskiego jest to problem, który może doprowadzić nawet do rozwodu. Kiedy zakochani nie pomyślą o tak pragmatycznej rzeczy, jak ustalenie, w jaki sposób będą wyglądać ich finanse w małżeństwie, ostatecznie mogą się mocno rozczarować. Dopiero potem wychodzą na jaw rzeczy, o których wcześniej zupełnie nie pomyśleli.

Chodzi przede wszystkim o wychowanie. Często naśladujemy model rodziny, w jakim zostaliśmy wychowani. Jeśli partner wychował się w domu, w którym to ojciec był głową rodziny i zarządzał pieniędzmi, możliwe, że sam również będzie chciał się tak zachowywać. Wizja, w której żona „siedzi w domu”, nie pracuje i zajmuje się dziećmi, a mąż wydziela jej pieniądze, to skrajny przykład, definiowany jako przemoc ekonomiczna – jednak i takie przypadki się zdarzają i to wcale nie tak rzadko.

Często to niestety mężczyźni biorą na siebie rolę głowy rodziny i przez presję społeczną, która każe im brać na barki całą odpowiedzialność za utrzymanie, próbują mieć we wszystkim ostateczne zdanie. Ta chęć dominacji to kolejny powód kłótni o pieniądze.

Inna przyczyna konfliktów na tle finansowym, to rozbieżne plany i cele, na które chcemy przeznaczać pieniądze. Jedna strona myśli o oszczędzaniu, zabezpieczeniu przyszłości, zainwestowaniu w dom czy mieszkanie, drugiej marzy się beztroskie życie i podróże, więc nie widzi potrzeby systematycznego odkładania.

Jedną z częstych przyczyn kłótni jest też konieczność podjęcia decyzji, czy w małżeństwie para powinna mieć jedno wspólne konto czy dwa oddzielne? Jeśli oddzielne, to jak dzielić koszty życia? Kto i za co powinien płacić? Pytania i konflikty zaczynają się mnożyć.

Jak radzić sobie z kłótniami w związku dotyczącymi pieniędzmi?

Najlepszy sposób, to im zapobiec! Jak? Otwarta rozmowa to jedyne słuszne rozwiązanie – i to zanim wstąpimy w związek małżeński! Niestety wciąż pokutuje w nas przeświadczenie, że pieniądze to temat tabu, więc przed ślubem nie wypada o nich rozmawiać. Jednak to bardzo błędne założenie. Wspólne ustalenia co do finansów po ślubie powinny odbyć się jeszcze przed ślubem, dzięki czemu można uniknąć wielu, jeśli nie większości, konfliktów o pieniądze.

Do rozmowy warto się przygotować, spisując sobie najważniejsze zagadnienia. Sporo cennych porad na ten temat można znaleźć na blogu kobiecefinanse.pl, gdzie autorka opisuje, jak można zapobiegać wystąpieniu konfliktów oraz na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć zanim wejdziemy w związek małżeński.

Rozmowa o finansach, którą bezsprzecznie warto odbyć przed zawarciem związku małżeńskiego powinna dotyczyć takich kwestii, jak:

  • Posiadanie jednego wspólnego konta lub dwóch oddzielnych. Zastanówcie się, co w waszym przypadku sprawdzi się lepiej. Jeśli zdecydujecie się na oddzielne konta, ustalcie, w jaki sposób będziecie pokrywać wspólne wydatki na jedzenie, rachunki itp. Możecie np. założyć trzecie, wspólne konto, na które co miesiąc każde z was będzie przelewało umówioną sumę, którą przeznaczycie na opłaty i zakupy.
  • Ustalenie wspólnego modelu zarządzania pieniędzmi. Omówcie kwestie waszych priorytetów – na co chcecie razem wydawać pieniądze, a na co się nie zgadzacie. Przy większych wydatkach zawsze powinno dojść do wspólnych ustaleń, bo podjęcie samodzielnej decyzji bez wiedzy drugiej osoby, na pewno będzie zarzewiem konfliktu. Ważne są tu też wasze zainteresowania, np. finansowanie kosztowego hobby.
  • Ustalenie szczegółów dotyczących oszczędzania. Na co i w jakiej miesięcznej kwocie będziecie oszczędzać? Co z poduszką finansową? To wszystko warto wcześniej omówić.
  • Zawarcie ewentualnej intercyzy. Może przynieść wiele korzyści, jednak jest bardzo indywidualną sprawą. Decyzji od niej na pewno nie warto podejmować pod wpływem nacisków.

Kwestie finansów w związku to jedna z poważniejszych rzeczy, z którą na co dzień będziecie zmagać się jako para. Wspólne ustalenia już na początku związku z pewnością pomogą zapobiegać tego rodzaju konfliktom.