Koncert symfoniczny prosto z Opery #online


na zdj. Jerzy Maksymiuk

W najbliższy piątek 9 kwietnia Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert z podwójną dedykacją. Pierwotnie planowane na 26 marca spotkanie z muzyką symfoniczną odbędzie się wirtualnie.

Koncert, który poprowadzi Monika Wolińska rozpocznie „Adagietto z Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. „Raj utracony” na motywach poematu Johna Miltona kompozytor napisał z okazji 200. rocznicy ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych, dziś to my będziemy wspominać kompozytora na okoliczność pierwszej rocznicy śmierci, która przypadała na 29 marca.

Twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta oszałamia i onieśmiela z uwagi na jej bogactwo i nieskazitelność formy, dlatego po raz kolejny sięgamy do repertuaru kompozytora. Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466 to jeden z ukochanych utworów publiczności na całym świecie. Porywająca dramaturgia partytury sprawiła, że zwłaszcza w epoce romantyzmu chętnie utwór wykonywano. Podczas piątkowego koncertu swoją interpretację partii solowej przedstawi Paweł Kowalski.

III Symfonia a-moll op. 56 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego jest kontynuacją szkockiej sagi w repertuarze OiFP. Niedawno mieliśmy przyjemność wysłuchać uwertury „Hebrydy”, której powstanie zainspirowały krajobrazy podziwiane przez kompozytora podczas jego wędrówki po Szkocji. Mendelssohn pisał, że to był czas, gdy naprawdę był szczęśliwy. Jeśli Symfonia nazywana „Szkocką” rzeczywiście zrodziła się w tamtej podróży, czy zatem trzeba lepszych rekomendacji do jej wysłuchania? Szkocja to także miejsce, gdzie wiele lat spędził Maestro Jerzy Maksymiuk prowadząc BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Dokładnie 9 kwietnia będziemy świętować 85. urodziny słynnego Białostoczanina.

Koncert symfoniczny rozpocznie się o 19.00 na oficjalnym kanale Youtube Opery i Filharmonii Podlaskiej: https://www.youtube.com/user/oifp