Koronawirus – jak zapobiegać zakażeniu?

jak się ustrzec przed koronawirusem

Photo by Brett Sayles from Pexels

Koronawirus został już w Polsce wykryty, warto się przed nim strzec. Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej publikuje najważniejsze informacje dotyczące koronorawirusa. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, czym objawia się ta choroba i jak zapobiegać zakażeniu. Informacje dla podróżujących można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Jak zapobiegać zakażeniu?

  • Często myj ręce, używając mydła i wody.
  • Kiedy kaszlesz, kichasz – zakrywaj usta i nos.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  • Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby, powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (698 145 904 – numer alarmowy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białymstoku) lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego (w Białymstoku to Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny).

Jeśli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. Wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie), ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni. Nie zbliżaj się do osób chorych.

Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa dostępne są na stronach: www.gov.pl (pigułka wiedzy), www.gov.pl/web/uw-podlaski (zalecenia Ministra Zdrowia), www.gis.gov.pl (informacje dla podróżujących – na dole strony). Czynna jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Białystok monitoruje sytuację związaną z koronawirusem 2019-nCoV. Pod koniec stycznia odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego w związku z ogólną sytuacją globalną występowania koronawirusa, a pod koniec lutego został powołany Zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie Białegostoku.

 

 

(oprac. Kamila Bogacewicz) UMWP

za: bialystok.pl