Kredyt na samochód używany – co trzeba o nim wiedzieć?

Każdy wie, że w banku można zaciągnąć kredyt na zakup auta – nie każdy słyszał jednak, że to możliwe również w przypadku nabywania samochodu używanego. Czym jest kredyt na samochód używany?

Kredyt na samochód używany – najważniejsze informacje

Zmiana samochodu jest zawsze nie tylko istotnym wydarzeniem, ale również kosztownym przedsięwzięciem. Z uwagi na realia finansowe nie zawsze można sobie pozwolić na zakup nowego auta, w Polsce nadzwyczaj żywy jest rynek samochodów używanych. Można nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że większość kierowców w kraju co najmniej kilkukrotnie nabyła pojazd z rynku wtórnego. Warto przy tym zauważyć, że niejednokrotnie nawet kupno używanego samochodu to spory wydatek, dlatego wiele osób decyduje się na kredyt na samochód używany. Tego rodzaju pomoc finansową możesz uzyskać w banku, niesie to ze sobą zresztą wiele korzyści dla pożyczkobiorcy.

Decydując się na kredyt na samochód używany, osoba wnioskująca z reguły musi wskazać model auta, jaki chce nabyć – dzieje się tak dlatego, że bank traktuje pojazd jako zastaw zobowiązania do czasu jego całkowite spłaty, nierzadko stając się nawet na ten czas jego współwłaścicielem. Wbrew pozorom nie jest to jednak specjalna wada tego rozwiązania, kredyt na samochód używany należy bowiem zaciągać rozważnie i na miarę swoim możliwości, a zatem z zamiarem jego spłaty.

Trzeba też podkreślić, że banki zazwyczaj podchodzą w sposób preferencyjny do kredytów na samochody używane, oferując m.in. korzystne oprocentowanie czy elastyczny układ spłaty. Z punktu widzenia kredytobiorcy bardzo istotne są czynniki wpływające na finalną wielkość raty, są to przede wszystkim:

  • wiek pojazdu,
  • wartość pojazdu,
  • oprocentowanie kredytu,
  • wielkość wkładu własnego,
  • realne możliwości finansowe kredytobiorcy,
  • okres spłaty zobowiązania.

W poczet faktycznych kosztów kredytu wlicza się także oprocentowanie, ewentualne ubezpieczenie, prowizję czy pozostałe opłaty (zależnie od oferty banku).

 

Czym się kierować, wybierając kredyt na samochód używany?

Choć zadanie to nie należy do najprostszych, to wbrew pozorom nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wystarczy skorzystać z użytecznych wskazówek. Najważniejszy jest rozsądek, każdą decyzję należy właściwie przemyśleć i dopiero potem zdecydować się na wybraną ofertę. Warto przejrzeć ich co najmniej kilka, aby w ten sposób poznać, choć w pewnym stopniu, aktualną sytuację rynkową. Dobrze także określić mniej więcej wartości wkładu własnego oraz maksymalnej raty spłaty. Dzięki temu w przybliżeniu poznasz możliwą kwotę pożyczki. Poleca się również odwiedzić takie witryny www jak:

  • porównywarki kredytów samochodowych,
  • wyszukiwarki kredytów samochodowych,
  • rankingi kredytów na samochód,
  • kalkulatory kredytów samochodowych.

Jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z infolinią banku lub udaj do jednej z placówek. Kredyt na samochód używany to znakomity sposób na uzyskanie finansowania na zakup pojazdu – pamiętaj jednak, aby przed podpisaniem dokumentów sprawdzić dokładne warunki umowy.