Kultura, muzyka, rozwój – wydarzenia na weekend (18-20 września)

W nadchodzący wrześniowy weekend można pójść na spacer historyczny po osiedlu Mickiewicza, wybrać się na musical do Opery, poobserwować nocne niebo w Supraślu lub skorzystać z innych ciekawych wydarzeń. Szczegóły we wpisie.

Wydarzenia prezentujemy w kolejności chronologicznej (od piątku 18 września, do niedzieli 20 września).

 

Wydarzenie Termin, godzina Miejsce Wstęp Opis od organizatora
Supraskie obserwacje nocnego nieba piątek, 18 września, godz. 20:00-23:00 Dom Ludowy w Supraślu Wolny Organizatorzy zachęcają do wspólnej obserwacji nocnego nieba hasłem: „W Supraślu gwiazdy świecą jaśniej!”
Zapachy zdrowia – poznaj MOC olejków sobota, 19 września, godz. 12:oo Fabryka Tańca – Studio Tańca, Marczukowska 33a Wolny Olejki eteryczne oddziałują na nasze ciało, umysł i emocje. Mają dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie, samopoczucie i naszą urodę. Olejki eteryczne klasy terapeutycznej są w pełni naturalne, bezpieczne dla dzieci, dorosłych, starszych. Są do 70 razy silniejsze niż zioła, dlatego są bardziej skuteczne niż większość metod radzenia sobie z naszymi dolegliwościami. Na warsztatach wyjaśnimy jak olejki wpływają na nasz organizm i nastrój oraz jak możemy z nich korzystać, by naturalnie, prosto i skutecznie wspierać się w różnych dolegliwościach dnia codziennego oraz jak radzić sobie ze stresem, bólem lub polepszać jakość swojego snu. Opowiemy jak bezpiecznie stosować olejki u dorosłych i dzieci, a także na co zwracać uwagę przy wyborze olejków. Jeśli chcesz polepszyć jakość swojego życia i chcesz wprowadzić naturalne sposoby dbania o siebie i swoich bliskich, o dobre samopoczucie, zapraszamy. Pomożemy dobrać olejki do indywidualnych potrzeb i dolegliwości Po spotkaniu, osobom zainteresowanym opowiemy o szerszych możliwościach jakie niosą ze sobą olejki, jak włączyć je w istniejące działania zawodowe lub jak rozpocząć swoją pracę z olejkami DoTerra od podstaw i efektywnie.
Musical Jesus Christ Superstar w Operze i Filharmonii Podlaskiej sobota i niedziela, 19-20 września, godz. 19:00 i kolejne weekendy Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, ul. Odeska 1 Płatny, szczegóły w kasie i na stronie Opery Musical „Jesus Christ Superstar” wraca na Dużą Scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej! Zapraszamy na jesienne spektakle! Bilety: http://bit.ly/Jesus_Christ_Superstar_OiFP
Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a w 1971 roku na Broadwayu to debiut Webbera na tej scenie, triumf rock opery i przełamanie kolejnego tabu tematycznego gatunku. Wcześniej termin ‘rock opera’ pojawił się choćby przy okazji premiery „Hair”, jednak to Lloyd Webber, genialny kompozytor orkiestrowy, który wykorzystał charakterystyczne elementy rocka: gitary elektryczne i perkusję, przede wszystkim jednak niespożytą rockową energię, nadał tej formie magnetyczną moc.
Opowieść o ostatnich dniach życia Jezusa, wypowiedziana językiem musicalu i z perspektywy zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników wywoła z początku kontrowersje.
Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni poprzedzających ukrzyżowanie. Śmierć mesjasza kończy spektakl i nie ma w nim wzmianki o zmartwychwstaniu. Także relacja Jezusa i Judasza, która jest osią musicalu, stanowi wytwór wyobraźni autorów i nie ma potwierdzenia w materiale źródłowym. Zdaniem wielu Judasz przedstawiony został zbyt pozytywnie.Z pewnością białostocka inscenizacja otrzyma więcej powietrza i przestrzeni ze względu na ogromne możliwości techniczne tej sceny, ani na chwilę się nie zatrzyma i nie zwolni tempa, porwie nas muzyka i akcja.
Wystawa „Białostocki Foto-Ikon. Osiedle Mickiewicza” sobota, 19 września, godz. 12:00 oraz niedziela, 20 września, godz. 12:00 Plac im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku Wolny Zapraszamy na wystawę z cyklu „Białostocki Foto-Ikon. Osiedle Mickiewicza. Główna ulica osiedla istniała już w czasach Wiesiołowskich, a współczesny jej bieg nadał Jan Klemens Branicki. W XIX w. wokół niej wyrosły fabryki włókiennicze, gdyż elementem niezbędnym do ich funkcjonowania jest obecność źródła wody, a w tym miejscu przepływa rzeka Biała. Po odzyskaniu przez Białystok niepodległości to właśnie przy ul. Mickiewicza i Świętojańskiej ulokowano rządowe gmachy, oraz domy dla urzędników które utworzyły Dzielnicę Reprezentacyjną.
Zaprezentowane zostaną fotografie miejsc znanych wszystkim białostoczanom. Są to np. budynki sądów oraz Park Planty. Będą też miejsca, których już nie ma w przestrzeni miejskiej, a niektórzy z mieszkańców nie wiedzą o ich istnieniu. Jest to np.: fabryka Philippów, fabryka Nowika, a także zajezdnia tramwajowa. Dodatkowo w niedzielę po otwarciu zabierzemy Państwa na spacer ulicami osiedla Mickiewicza (opis poniżej).
Spacer historyczny śladami historii Osiedla Mickiewicza niedziela, 20 września, godz. 14:00 Plac im. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku Wolny Jeśli interesuje Cię historia Białegostoku, chcesz poznać jej sekrety i ciekawe miejsca, to wydarzenie jest zdecydowanie dla Ciebie.
Trasa spaceru przebiegać będzie głównymi ulicami osiedla, czyli Mickiewicza, Świętojańską, a także innymi przylegającymi do nich.
Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc znanych i często odwiedzanych. Są to m.in. parki – Park Planty i Park im. Ks. Józefa Poniatowskiego. Inne punkty spaceru dotyczyć będą miejsc, których nie ma już w pejzażu miejskim. Należą do nich m.in. fabryki, które do wybuchu II wojny światowej liczne były w tej części miasta, a także inne interesujące miejsca.
Zbiórka o godzinie 14:00 przy Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.
IX Podlaskie Targi Ekonomi Społecznej „Jarmark Rozmaitości” niedziela, 20 września, godz. 12:00 Plac pod Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki Wolny Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku oraz Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok w ramach projektu „Koordynacja i monitorowania rozwoju ekonomii społecznej w regionie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VII Poprawa Spójności Społecznej, Działanie 7.3 Wzmocnienie roli ekonomii społecznej w rozwoju społeczno-gospodarczym województwa podlaskiego zaprasza Państwa do udziału w IX Podlaskich Targach Ekonomii Społecznej.
Hasło przewodnie tegorocznych Targów to: „JARMARK ROZMAITOŚCI”. Celem Targów jest promocja działalności podmiotów ekonomii społecznej oraz integracja ich przedstawicieli z mieszkańcami województwa podlaskiego. Podobnie jak w poprzednich latach podmioty ekonomii społecznej zaprezentują swoją ofertę, zarówno w formie przedstawienia informacji, jak i wystawy wytwarzanych produktów i usług. Organizatorzy zapewnią różnego rodzaju atrakcje dla dzieci i dorosłych.
IX Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej odbędą się w dniu 20 września 2020 r. w godz. 12:00 – 17.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku (plac przed Teatrem Dramatycznym).