Kurczak – przepisy, wartość odżywcza i gdzie kupować

Kurczak jest jednym z najpopularniejszych mięs spożywanych w Polsce. Jest smaczny i łatwo go przyrządzić na wiele ciekawych sposobów. Niestety tego rodzaju mięso zyskało złą sławę i mówi się, że kurczaki są nafaszerowane antybiotykami i hormonami. Czy to prawda? Jakie wartości odżywcze ma kurczak? Kto powinien częściej sięgać po tego rodzaju mięso? Jak kupić najsmaczniejszy i najzdrowszy drób?

Wartości odżywcze mięsa z kurczaka

Dania z kurczaka są polecane przez dietetyków dla osób, które dużo trenują, odchudzają się, stosują dietę bezglutenową lub mają wrażliwy układ pokarmowy, ponieważ są lekkostrawne. Mięso drobiowe jest również niskokaloryczne, bo większość tłuszczu lokalizuje się pod skórą, a nie wewnątrz mięsa. Można więc łatwo go usunąć, zostawiając tylko mięśnie. 100 g piersi z kurczaka bez skórki dostarcza ok. 100 kcal, mięso z uda ok. 130 kcal, a z tuszki ok. 160 kcal. Taka sama ilość wołowiny lub wieprzowiny będzie zawierać średnio dwa razy tyle kalorii lub więcej, ponieważ tłuszcz gromadzi się bezpośrednio w mięsie. Tłuszcz zawarty w kurczaku zawiera mało nasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim za to nienasycone kwasy tłuszczowe należące do grupy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), które korzystnie wpływają na układ krążenia.

Kurczak to bogate źródło łatwo przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Białko zawarte w tym mięsie dostarcza organizmowi komplet niezbędnych aminokwasów, których sami nie jesteśmy w stanie wytworzyć. W mięsie kurczaka znajdziemy duże ilości witamin z grupy B (niacyny, ryboflawiny, pirodoksyny) oraz cynku, magnezu, żelaza i potasu. Regularne jedzenie tego rodzaju drobiu wpływa pozytywnie na nasz układ odpornościowy, wzmacnia pracę układu nerwowego, reguluje poziom cholesterolu oraz wspomaga prawidłową pracę serca. To jednak nie koniec. Witaminy i związki mineralne zawarte w kurczaku poprawiają wygląd skóry, zapobiegają chorobom oczu oraz hamują wypadanie włosów.

Kto powinien częściej spożywać drób?

Ilość składników odżywczych w mięsie z kurczaka robi wrażenie. Regularne spożywanie kurczaka jest korzystne dla osób, które mają cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy problemy z trzustką i grasicą. Często powinny po niego sięgać również osoby z problemami sercowo-naczyniowymi, cierpiące na problemy trawienne, chronicznie zmęczeni czy nerwowi. Lekkostrawne dania z kurczaka nadają się idealnie dla małych dzieci oraz osób starszych, którzy gorzej trawią inne mięsa. Również kobiety w ciąży powinny często przygotowywać dla siebie tego rodzaju mięso, ponieważ jest bogate w składniki odżywcze, a przy tym niskokaloryczne.

Czy kurczak jest zawsze naszpikowany hormonami i antybiotykami?

Pomimo tych wszystkich niewątpliwych zalet mięsa z kurczaka wokół niego narosło wiele nieprawdziwych przekonań i przesądów. Coraz więcej mówi się o szkodliwości mięsa hodowanego przemysłowo. Osoby dbające o swoje zdrowie, zaczęły unikać tego rodzaju drobiu, słysząc, że do chowu kurcząt wciąż używa się specjalnych hormonów i antybiotyków. Mają one za zadanie przyspieszyć wzrost zwierząt, zwiększyć ich masę mięśniową oraz ograniczyć występowanie chorób. Na szczęście wiele z tych doniesień jest już od dawna nieaktualnych.

Polskie i unijne prawo surowo zakazują podawania kurczętom hormonów, za to antybiotyki stosuje się tylko w ściśle określonych przypadkach. Historie o podawaniu leków na oślep można więc włożyć między bajki. Leczenie zwierząt antybiotykami podlega ścisłej kontroli weterynaryjnej, a przed ubojem takie kurczaki muszą przejść okres karencji. Oznacza to, że od chwili zakończenia leczenia antybiotykami do uboju musi minąć tak długi czas, by leki mogły zostać całkowicie usunięte z organizmu zwierzęcia. Za nieprzestrzeganie tych zasad grożą wysokie kary, na które producenci nie mogą sobie pozwolić.

Nadal jednak wiele osób nie chce kupować mięsa, które pochodzi z hodowli przemysłowej. Co robić w takim przypadku? Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie kurczaka zagrodowego. Tego typu mięso ma lepszy smak, mniej tłuszczu i cieńszą skórkę. Zwierzęta w chowie zagrodowym nie są przetrzymywane w klatkach ani kurnikach. Mogą swobodnie się poruszać po przygotowanej zagrodzie na świeżym powietrzu, są karmione najlepszą paszą i rosną o wiele wolniej niż zwierzęta w chowie przemysłowym. Kupując kurczaka, czytajmy dokładnie etykiety i szukajmy informacji na temat sposobu hodowli.

Kurczak – przepisy na szybkie i efektowne dania

Mięso z kurczaka daje nam nieograniczone możliwości na przygotowanie ciekawych dań. Możemy postawić na klasykę i dobrze doprawione części mięsa upiec w piekarniku lub usmażyć w panierce. Kurczak świetnie komponuje się z owocami, warzywami, serami, a nawet czekoladą! Zupy ugotowane na zagrodowym kurczaku będą pełne smaku oraz przypomną nam dania z dzieciństwa. Ten rodzaj drobiu świetnie komponuje się też z innymi mięsami (np. wieprzowiną czy wołowiną) oraz znakomicie uzupełnia sałatki warzywne.

Kurczak idealnie nadaje się do przygotowania zdrowego obiadu. Pierś z kurczaka jest niskokaloryczna, a przyrządzona bez dodatkowego tłuszczu z warzywami i ryżem jest doskonałym posiłkiem podczas diety odchudzającej. Jeżeli jesteśmy fanami makaronu, to smażona pierś z kurczaka świetnie wpasuje się do sosu pomidorowo-serowego z dodatkiem bazylii. Wielbiciele owoców morza mogą połączyć je z tym mięsem drobiowym, np. zapiekając skrzydełka kurczaka i krewetki w sosie śmietanowym.

Podczas weekendu tradycją w wielu domach jest pieczony kurczak. To danie możemy przygotować na wiele sposobów. Klasycznie przyprawiony kurczak, faszerowany warzywami lub owocami, z dodatkiem piwa lub wina. Możliwości są nieograniczone. Wszystko zależy od naszej fantazji i ulubionych smaków. Więcej smacznych i łatwych przepisów na dania z kurczaka można znaleźć na https://zagrodowy.pl/przepisy/. Poznaj nowe sposoby na przygotowanie pysznego obiadu i zaskocz swoją rodzinę oraz przyjaciół!