Kwas BHA w pielęgnacji cery trądzikowej

Jeśli szukasz skutecznych sposobów na głębokie oczyszczenie cery problematycznej, zwężenie porów i bezpieczne wsparcie w leczeniu trądziku, warto pomyśleć o eksfoliacji kwasami. Doskonałe właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe ma kwas BHA – jedyny stosowany w produktach kosmetycznych i zabiegach gabinetowych kwas salicylowy.

Hydrokwasy stosowane w eksfoliacji to droga do zadbanej i pięknej cery. Z uwagi na swoje wszechstronne działanie mogą być wsparciem w pielęgnacji każdego jej typu, jednak aby takie zabiegi były skuteczne, należy dobrać odpowiedni rodzaj kwasu. Należący do grupy beta-hydroksykwasów kwas BHA jest najdłużej stosowanym w kosmetyce przedstawicielem kwasów hydroksylowych, czyli substancji złuszczających potocznie zwanych peelingami. Należący do tej grupy tylko jeden kwas – kwas salicylowy wykazuje silne działanie przeciwtrądzikowe i dlatego kwasy beta-hydroksylowe znajdziemy w kosmetykach do pielęgnacji tego typu skóry twarzy, szyi i dekoltu, ale też w produktach do złuszczania zrogowaciałej skóry stóp.

Jak działa kwas BHA?

W odróżnieniu od kwasów AHA, BHA jest łagodniejszy i dodatkowo działa przeciwzapalnie. Oczyszcza pory i reguluje wydzielanie sebum dzięki temu, że przenika głęboko przez warstwę hydrolipidową naskórka. Pozyskiwany z naturalnych surowców tj. maliny, liście brzozy, krzewy róż lub kwiaty rumianku, kwas BHA znaleźć można w wielu kosmetykach (toniki, kremy, maski) dla cery trądzikowej i problematycznej, których celem – tak, jak w przypadku produktów ze sklepu Beautikon https://beautikon.com/collections/kosmetyki-z-kwasami-aha-i-bha – jest zapewnienie kompleksowej walki z niedoskonałościami.

Dzięki swoim antybakteryjnym i silnie złuszczającym właściwościom, preparaty zawierające kwas BHA są bardzo popularne także w pielęgnacji cery tłustej oraz u osób z cerą mieszaną. Kwas salicylowy nie tylko oczyszcza, ale też wspomaga leczenie stanów zapalnych i skutecznie goi wypryski, nie wysuszając przy tym i nie podrażniając skóry.

Kiedy kwas BHA nie jest wskazany?

Przygotowując skórę do pielęgnacji kwasami, warto zacząć od toniku złuszczającego, a następnie zwiększać ich ilość wraz z aplikacją innych produktów. Z uwagi na silne działanie, w przypadku kuracji hydrokwasami zawsze należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, które w przypadku produktów z kwasem BHA obejmują:

  • osoby uczulone na salicany oraz kobiety w ciąży,
  • rany i świeże podrażnienia na skórze oraz zmiany typowe dla AZS i łuszczycy,
  • aktywne opalanie i korzystanie z solarium,
  • suplementację witaminy C.